"Tajemnice dzieł sztuki". Przemysław Barszcz: szukaliśmy drugiego dna

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 18:22
- Są w tej książce dzieła sztuki, w przypadku których może nie odkrywamy ich drugiego dna, ale wraz z żoną dajemy przyczynek do przybliżenia tego tematu - mówił w Dwójce Przemysław Barszcz, współautor (obok Joanny Łenyk-Barszcz) książki "Tajemnice dzieł sztuki".
Audio
  • Przemysław Barszcz o książce "Tajemnice dzieł sztuki" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Tajemnice dzieł sztuki J. Łenyk-Barszcz i P. Barszcza, Wydawnictwo Fronda
Okładka książki "Tajemnice dzieł sztuki" J. Łenyk-Barszcz i P. Barszcza, Wydawnictwo FrondaFoto: materiały prom./Andres Nassar (Pixabay)

Często zachwycamy się pięknem różnego typu obiektów, ale dopiero po zwróceniu uwagi na jakiś szczegół, detal możemy się zorientować, że ich autor chciał nam powiedzieć coś więcej, że w jego dziele było jakieś przesłanie, czasami tajemnica. Te zagadki przyprawiają o ból głowy następne pokolenia. I nie zawsze udaje się je rozwiązać.

Tajemnice, zagadki, nieoczywiste skojarzenia. Siedemnaście zabytków: malarskich (w różnej postaci), architektonicznych, pisarskich, płaskorzeźb na kamienicach. Caravaggio i jego "Bachus", "Madonna adorująca Dzieciątko i święty Jan" z Florencji, malowidło ścienne Michała Anioła "Stworzenie Adama", ale także "Madonna z Paczółtowic", "Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P.965" Jana Matejki, płaskorzeźby na krakowskiej kamienicy przy ulicy Grodzkiej 38, "manuskrypt Wojnicza", baldachim nad wejściem do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, miejsce pochówku Józefa Piłsudskiego, Drzwi Gnieźnieńskie z… małpą.

To tylko niektóre z obiektów, o których tajemnicach opowiadał gość audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Przemysław Barszcz (współautor książki "Tajemnice dzieł sztuki")

Data emisji: 8.01.2020

Godzina emisji: 17.30

pg/ac

Czytaj także

Janusz Miliszkiewicz: sztuka rozwija się w blasku pieniądza

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 13:00
- Rekordy padające na aukcjach sztuki zwracają uwagę ludzi, którzy nigdy wcześniej nie interesowali się malarstwem, czy rzeźbą. Ciekawe byłoby zbadanie, ile osób pod wpływem tych informacji odwiedziło muzeum – mówił w Dwójce publicysta i znawca rynku sztuki.
rozwiń zwiń