Figura papieża w popkulturze. Na ekranach "Nowy papież" i "Dwóch papieży"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 19:00
- Może być tak, że świat rozrywki i katolicyzm, kiedy się spotykają, to dowiadują się czegoś ważnego nawzajem na swój temat. Katolicyzm przypomina sobie o tym, że od zawsze miał bardzo dużo wspólnego z zabawą, a rozrywka uświadamia sobie, że zabawą nigdy nie będzie - mówił w Programie 2 Polskiego Radia socjolog Jan Maciejewski.
Audio
  • Figura papieża w popkulturze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Dwóch papieży
Kadr z filmu "Dwóch papieży"Foto: Netflix/mat. promocyjne

Papiestwo stało się dla świata czymś tak dziwnym i obcym, że aż intrygującym. Wszystkie drogi popkultury prowadzą do Rzymu. Dwóch hegemonów epoki streamingu postanowiło tej zimy stoczyć wojnę o odsłony poprzez następców św. Piotra. Produkcje "Dwóch papieży" i "Nowy papież" ukazują się niemal w tym samym czasie i z podobnym przytupem.

- To, jak wyglądają ostatnie tygodnie i te produkcje, mówi nam coś ciekawego o tym, w jakiej kondycji jest religia i jaki był geniusz katolicyzmu od zawsze - opowiadał Jan Maciejewski. Dodał, że człowiek od zawsze potrzebował zabawy oraz wyznawania jakiejś religii. - To nie miało praktycznych celów, ale w jakiś sposób przekraczało człowieka i pokazywało mu, że jest czymś więcej niż bytem biologicznym i logicznym.

Publicysta Piotr Zaremba wyjaśnił m.in., co tak wielkie nazwiska, jak Jude Law, Jonathan Pryce, czy Antony Hopkins, którzy wcielają się w role papieży, mówią nam o sytuacji naszego świata kultury, natomiast filozof Łukasz Kobeszko podkreślił, że seriale "Dwóch papieży" i "Nowy papież" świadczą o głodzie metafizyki we współczesnej popkulturze.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Jan Maciejewski (socjolog), Łukasz Kobeszko (filozof), Piotr Zaremba (publicysta)

Data emisji: 9.01.2020

Godzina emisji: 17.30

pg/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dystopia i jej wszechobecność we współczesnej kulturze popularnej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 15:35
Pretekstem do dyskusji na antenie Dwójki było wznowienie słynnej powieści "Droga" Cormaca McCarthy’ego, która opowiada o złym świecie w stanie agonii i rozpaczliwych próbach ratowania człowieczeństwa.
rozwiń zwiń