Dystopia i jej wszechobecność we współczesnej kulturze popularnej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 15:35
Pretekstem do dyskusji na antenie Dwójki było wznowienie słynnej powieści "Droga" Cormaca McCarthy’ego, która opowiada o złym świecie w stanie agonii i rozpaczliwych próbach ratowania człowieczeństwa.
Audio
  • Dystopia. Pożywka dla kultury popularnej i wysokiej (Dwukropek/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SugaBom86/Shutterstock

Dystopia stała się w ostatnich latach jedną z ukochanych konwencji kultury popularnej - zarówno w literaturze, jak filmie, czy na przykład grach komputerowych. Opisywanie świata w kategoriach dystopijnych i postapokaliptycznych przeniknęło jednak również do kultury wysokiej, dyskursu akademickiego i eksperckiego.

O dystopii jako zagadnieniu socjopolitycznym i jako konwencji kulturowej mówili w audycji dr hab. Lech Nijakowski z Instytutu Socjologii UW oraz dr Krzysztof Maj z Katedry Kulturoznawstwa i Filozofii na Wydziale Humanistycznym AGH.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadził: Piotr Kofta

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Simon Reynolds: w retromanii jest więcej złego niż dobrego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 17:37
- Retro polega na rozrywce i przy całej swojej fascynacji historią jest bardzo wybiórcze - mówił w Dwójce brytyjski dziennikarz, autor kultowej publikacji "Retromania: jak popkultura żywi się własną przeszłością", która właśnie ukazała się na polskim rynku.
rozwiń zwiń