Rafał Blechacz: bardzo się cieszę na spotkanie z Łukaszem Borowiczem

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 19:01
- Będzie to dla mnie debiut jeśli idzie o współpracę z maestro Borowiczem. Znam go oczywiście z jego różnych koncertów. Cieszę się, że to będzie spotkanie przy okazji Chopina, którego obaj tak bardzo kochamy i cenimy. Jestem pełen pozytywnych oczekiwań - mówił w "O wszystkim z kulturą" pianista przed koncertem, który odbędzie się 1 marca w Paryżu w 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. 
Audio
  • Rafał Blechacz o europejskim tournée z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, pierwszym w swej karierze spotkaniu z dyrygentem Łukaszem Borowiczem i koncercie w Paryżu z okazji 210. rocznicy urodzin Chopina (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Rafał Blechacz
Rafał BlechaczFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Łukasz Borowicz 1200.jpg
Polscy paryżanie. Łukasz Borowicz o koncercie w urodziny Chopina

Koncert w paryskim Theatre des Champs-Elysees zakończy wspólne tournée Rafała Blechacza z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. - Gramy Koncert fortepianowy e-moll Chopina. Za nami już jeden występ w Berlinie z Markiem Pijarowskim, a przed nami pozostałe, z Łukaszem Borowiczem, we Frankfurcie nad Odrą, Darmstadt i 1 marca w Paryżu, na urodziny Chopina - informował Rafał Blechacz.

Gość Dwójki to dziś prawdziwa gwiazda światowej pianistyki, którą łatwiej usłyszeć w Japonii czy Stanach Zjednoczonych niż w Polsce. Rzesze fanów na całym świecie, występy w najsłynniejszych salach koncertowych, setki tysięcy sprzedanych płyt i uznanie międzynarodowych krytyków, którzy w 2014 r. przyznali mu "pianistycznego Nobla", czyli prestiżową Nagrodę Gilmore'a.


masecki 1200.jpg
Wspólne urodziny Dwójki i Chopina

Mimo tych sukcesów, 35-letni artysta nie odcina kuponów od swej popularności. 15 lat po bezapelacyjnym triumfie na XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim nasz znakomity pianista wciąż ujmuje skromnością, pasją do muzyki i gotowością do stawiania sobie nowych wyzwań.

Rok Beethovena i kolejnego Konkursu Chopinowskiego będzie w nie niewątpliwie obfitował. Rafał Blechacza opowiadał w audycji m.in. o swych planach artystycznych, doświadczeniach pedagogicznych, o wpływie filozofii na interpretację, a także o miłości do Paryża.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Rafał Blechacz (pianista)

Data emisji: 28.02.2020

Godzina emisji: 17.30

pg/gs