Czy koronawirus będzie ważnym doświadczeniem dla młodego pokolenia?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 18:00
- To kwestia zintensyfikowania pewnego doświadczenia, które młodzi ludzie już mają, to znaczy bardzo silnego obcowania ze światem cyfrowym. W momencie kwarantanny wiele osób dopiero zaczęło poznawać pewne technologie i rozwiązania, natomiast młodzież została jeszcze bardziej zepchnięta w stronę izolacji cyfrowej - mówił Bartosz Brzyski z Klubu Jagiellońskiego.
Audio
  • Bartosz Brzyski o wpływie kwarantanny na najmłodsze pokolenie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/Roman Chazov

Każde pokolenie w inny sposób reaguje na izolację oraz konieczność porozumiewania się z innymi ludźmi za pośrednictwem technologii cyfrowej. Jednak zdaniem gościa audycji, to najmłodsze pokolenie najbardziej odczuje to doświadczenie.

- Oni bardzo mocno podkreślają, że odbija się to na ich zdrowiu psychicznym. Generalnie świat cyfrowy powoduje, że młodzi ludzie inaczej odbierają świat, inaczej są kształtowani przez świat cyfrowy. I dopiero teraz odkrywają, jak bardzo te bezpośrednie relacje są dla nich istotne i jak bardzo świat cyfrowy na nich oddziałuje - opowiadał Bartosz Brzyski.

Przymusowa izolacja odcięła młodzież od aktywności pozaszkolnych, natomiast edukacja w tym czasie opiera się niemal wyłącznie na kontaktach cyfrowych. Jak podkreślił ekspert, to potęguje wycofanie się i przejście na komunikację za pomocą nowych technologii. - Od 2018 roku odnotowuje się spadek przebywania ludzi na różnych wydarzeniach, takich jak wyjście do restauracji, na mecz czy koncert. To pewna tendencja, która teraz będzie się tylko potęgować.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Bartosz Brzyski (Klub Jagielloński)

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Odbiór kultury w czasach pandemii. "Ważni są pośrednicy"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 20:00
O zmianach w odbiorze kultury w związku z epidemią opowiadał w Dwójce Marcin Kube - dziennikarz i krytyk literacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wpływ pandemii na społeczny niepokój

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 15:21
Gośćmi audycji byli Tomasz Terlikowski i Jerzy Haszczyński, z którymi rozmawialiśmy o napięciach społecznych wywołanych koronawirusem.
rozwiń zwiń