Góry i pustynie wpływają na państwa? Wokół geopolityki

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 12:02
- To bez wątpienia jedno z najbardziej dziś modnych pojęć. Niestety, znaczenia potoczne i naukowe nachodzą na siebie, bardzo często się miesza te dwa porządki – mówił w Dwójce o rozumieniu geopolityki dr Michał Lubina.
Audio
  • Wokół geopolityki. Z dr. Michałem Lubiną rozmawia Michał Szułdrzyński (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/titoOnz

Młodzi ludzie 1200.jpg
Czy koronawirus będzie ważnym doświadczeniem dla młodego pokolenia?

Obecnie, jak tłumaczył gość Dwójki, popularne jest - poza dyskursem potocznym - realistyczne ujmowanie geopolityki, zakładające "jakąś formę obiektywizmu geografii, odrzucające natomiast determinizm geograficzny". W potocznym jednak rozumieniu używa się w Polsce geopolityki w "wersji archaicznej, wyjętej żywcem z początku XX wieku".

Czym się objawia to archaiczne rozumienie? - Jak ktoś nam mówi o obiektywnych prawach rządzących polityką. To są hasła z połowy XIX wieku, w naukach społecznych nie możemy zdefiniować jakichś obiektywnych praw, na przykład, że Polska przez swoje położenie jest do czegoś zdeterminowana - mówił dr Michał Lubina.

Jakie są błędy myślenia deterministycznego? Na czym polega tzw. pułapka Tukidydesa? I dlaczego, według gościa audycji, Izrael "wymyka się geograficznemu determinizmowi"? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Gość: dr Michał Lubina (ekspertem ds. stosunków międzynarodowych, współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego) 

Data emisji: 4.06.2020

Godzina emisji: 17.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rdzeniem demokracji jest moralność, a nie procedury"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 12:40
- Wyrosła nam nowa generacja Polaków, która nie zna nauczania Jana Pawła II, że demokracja może się wynaturzyć, jeśli człowiek nie będzie moralny. A samymi przepisami moralności się nie zapewni - przekonywał w Dwójce o. Maciej Zięba.
rozwiń zwiń