"Synapsy Marii H". Hanna Krall: może ta książka przyda się matkom

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 19:00
- To zupełnie inna książka niż "Zdążyć przed Panem Bogiem". Też jest o sile - o sile matki, która wychowuje dziecko z autyzmem. Może ta książka przyda się innym matkom, które mają dzieci autystyczne. A może przyda się matkom, które mają całkiem zdrowe dzieci i pomyślą sobie: Boże, jakie to szczęście - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Hanna Krall w dniu premiery swojej  książki "Synapsy Marii H".
Hanna Krall
Hanna KrallFoto: PAP/Jakub Kamiński

Posłuchaj
28:04 30.09. Spotkanie z Hanną Krall.mp3 Hanna Krall o swojej nowej książce "Synapsy Marii H" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Hanna Krall 1200.jpg
Mistrzostwo przy okazji. Opowieść o Hannie Krall

"Moja ideologia zawodowa: skoro świata i tak się nie da zmienić, to należy go przynajmniej ująć w słowa, zapisać " - to słowa Hanny Krall z noty do książki "Katar sienny". Tom reportaży, wydrukowany w grudniu 1981 roku, poszedł kilka lat potem na przemiał. Do bohaterki tytułowego reportażu Hanna Krall powróciła w książce, która właśnie się ukazała. Nosi ona tytuł "Synapsy Marii H".

Reporterka opowiada w niej nie tylko o losach Marii Twardokęs-Hrabowskiej, ale również o jej autystycznym synu, o matce męża, która przeżyła warszawskie getto i upadek jednej z wież World Trade Center, a także m.in. o wybitnym historyku sztuki Bernardzie Berensonie, o kamienicy przy Zamenhoffa 26, o smaku chleba z Ligoty i o tym, czym są tytułowe synapsy.

"Jest to opowieść o pamiętaniu i niepamiętaniu" - stwierdza we wstępie Hanna Krall. - Moja bohaterka czerpie radość z każdego mądrego słowa, które mówi jej autystyczny syn. Ona nie traktuje go jak jakieś upośledzone, dziwne stworzenie. Nie, to jest człowiek, który żyje w swoim świecie. Nie ma się dostępu do tego świata, ale od czasu do czasu można się z nim porozumieć. I to jest wielkie szczęście. Trzeba w ogóle nauczyć się cieszyć rzeczami drobnymi, nieważnymi, cieszyć się światem - podkreślała autorka książki "Synapsy Marii H".

Hanna Krall mówiła w audycji m.in. o tym, jaką wskazówkę dla siebie powinniśmy wziąć od autystycznego syna jej bohaterki.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Hanna Krall (pisarka i reporterka)

Data emisji: 30.09.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

"Krall". To nie wywiad, to ping pong

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 15:00
- Wojciech Tochman zdecydowanie nie udaje osoby stawiającej nieśmiałe pytanie wielkiej reportażystce - mówił Mariusz Szczygieł o obszernej rozmowie opublikowanej w książce poświęconej Hannie Krall.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanna Krall: Marek Edelman uczył nas, jak ginąć, ale też, jak żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 18:00
- Warto czytać "Zdążyć przed Panem Bogiem" dlatego, że Edelman ma tam dużo do powiedzenia i jako lekarz, i jako powstaniec - o słynnym reportażu, który zaprezentujemy w cyklu "Książka do słuchania", mówiła w Dwójce jego autorka.
rozwiń zwiń