Stefan Szczepłek: po pandemii sport się nie zmieni

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 20:05
- Sport to wspólna wartość, na którą składają się sami sportowcy, sędziowie, a także kibice. Jeśli któregoś z tych elementów zabraknie, to wydarzenie sportowe jest niepełne - mówił na antenie Dwójki Stefan Szczepłek, dziennikarz sportowy.
Stefan Szczepłek
Stefan SzczepłekFoto: Darek Matyja

W audycji Michał Szułdrzyński i jego gość, Stefan Szczepłek, zastanawiali się jak w warstwie filozoficznej i socjologicznej pandemia zmieniła współczesny sport.

 

Posłuchaj
34:22 2021_06_02 17_30_00 Stefan Szczepłek OWZK/Dwójka Stefan Szczepłek o sporcie po pandemii (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 - Jakiś piłkarz powiedział, że mecz bez kibiców jest jak trening i faktycznie trochę tak jest. Kibice różnie reagują, dopingują, choć słyszałem i takie opinie, że grupy tzw. ultrasów, tych najbardziej zagorzałych fanów przychodzą na stadiony, aby pokazać samych siebie - zauważył gość Dwójki.

Stefan Szczepłek przypomniał, że początki ruchu kibiców sięgają połowy XIX wieku na Wyspach Brytyjskich, wtedy zaczęły powstawać klubowe barwy, godła, nawiązujące nawet do herbów rycerskich. - Wtedy mecze zaczynały się w soboty o 15, bo o tej porze robotnicy wychodzili z fabryk. Dzisiaj to wszystko trzeba rozkładać na kilka dni, weszła w to telewizja, olbrzymie pieniądze itd. Właścicielami klubów zostali ludzie nie tylko spoza ich miasta, ale spoza ich kraju - powiedział.

Jak podkreślił, wielkie postacie sportu niosą ze sobą wielkie pieniądze. To, że znani piłkarze reklamują różne produkty jest nieuniknione, z tym się nie wygra. - Przecież Lewandowski reklamując to i owo nie staje się przez to gorszym piłkarzem. Jak banalnie by to nie zabrzmiało, pieniądz rządzi światem, a w sporcie jest on najbardziej widoczny - dodał.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Stefan Szczepłek (dziennikarz sportowy)

Data emisji: 2.06.2021

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

"Sport zorganizowany przestał być przestrzenią suwerenną"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 20:51
- Wraz z dynamicznym rozwojem telewizji w latach 90. sport na tym najwyższym poziomie poddał się logice kapitalizmu w tak wielu wymiarach, że coraz większa część suwerenności, którą kiedyś się cieszył, choćby pod iluzją sportu amatorskiego, schodzi na dalszy plan - mówił w Dwójce Krzysztof Wolański, współautor książki "Sport nie istnieje. Igrzyska w społeczeństwie spektaklu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys "Białej Gwiazdy"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 19:00
Chociaż trwa przerwa zimowa w rozgrywkach Ekstraklasy, to w ostatnich tygodniach mówi się głównie o Wiśle Kraków, a raczej o jej problemach. 
rozwiń zwiń