"Miejscówka z Dwójką". Magdalena Cielecka: zaczynałam od śpiewania

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 19:14
- Moje pierwsze kroki na scenie to były "Spotkania zamkowe" i "Śpiewajmy poezję", a także konkursy recytatorskie w sekcji "poezja śpiewana". Tam złapałam bakcyla i dzięki tym bardzo młodzieńczym doświadczeniom i eksperymentom postanowiłam zdawać do szkoły teatralnej - mówiła w Dwójce znana aktorka, która wystąpi razem z wiolonczelistą Michałem Pepolem w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (7.08).
Magdalena Cielecka w projekcie Milczenie syren
Magdalena Cielecka w projekcie "Milczenie syren"Foto: Robert Migas/materiały prom.

Posłuchaj
28:01 Dwójka OWZK 4.08.2021.mp3 Magdalena Cielecka przed wspólnym występem z Michałem Pepolem w "Miejscówce z Dwójką" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 
1200x660_Cielecka_Pepol_1-ok.jpg
Magdalena Cielecka i Michał Pepol zapraszają do wspólnego milczenia

To będzie nietypowa odsłona wakacyjnego cyklu koncertów online w Dwójce. Jej pierwowzorem był projekt "Milczenie syren", który powstał na zamówienie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2017 roku. Teraz, podczas minikoncertu w Porcie Czerniakowskim w Warszawie, specjalnie dla słuchaczy PR2, Magdalena Cielecka i Michał Pepol zarejestrowali połowę koncertu sprzed czterech lat wraz z dodatkowym utworem, którego wcześniej nie wykonali publicznie.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Nasi dzisiejsi goście poznali się w teatrze. - Twórczość Michała znałam wcześniej, natomiast zbliżyliśmy się do siebie towarzysko, ale także twórczo przez "Francuzów" Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze, gdzie Michał w trakcie przedstawienia wykonuje na żywo utwór na wiolonczelę, i taśmę Pawła Mykietyna. Ta praca, jak również późniejsza eksploatacja tego spektaklu i liczne wyjazdy spowodowały, że Michał zauważył, iż ja właściwie cały czas coś śpiewam sobie pod nosem. Aż w końcu zaczepił mnie, czy by czegoś z tym nie zrobić - opowiadała Magdalena Cielecka.

Na początku aktorka nie była entuzjastycznie nastawiona do propozycji współpracy. - Jestem trochę leniuszkiem. Łatwiej chodzi się po utartych szlakach, ale z drugiej strony - nudno. Michał troszeczkę wziął mnie pod włos. Ponieważ w związku z wystawą "Syrena herbem twym zwodnicza" w MSN zaproponowano mu rodzaj oprawy artystycznej do jej wernisażu, postanowił zrobić coś spektakularnego, czyli to, co później powstało jako "Milczenie syren". Można określić ten projekt trochę jako spektakl, ale również jako film, performance czy koncert. Wszystko w tym się mieści - tłumaczyła.

[Źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie]

Z perspektywy czasu Magdalena Cielecka jest bardzo wdzięczna za możliwość udziału w projekcie. - Satysfakcja z tego była i nadal jest ogromna. To duża radość, że sięgnęłam w taką - nie to, że nieobeznaną, ale dawno nieodświeżaną - niszę. Bardzo dziękuję Michałowi, że mnie jednak przycisnął - podkreślała.

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszamy w sobotę (7.08) o godz. 18.30 – transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz zapowiedź koncertu:

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Magdalena Cielecka (aktorka, wokalistka)

Data emisji: 4.08.2021

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

wh0wh0: hybryda poszukiwań i eksperymentów [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 18:00
- Jest to set promujący mój debiutancki album, który jest efektem poszukiwań i eksperymentu. Jest hybrydą moich zainteresowań  - mówił Jacek Prościński, stojący za projektem wh0wh0, który w sobotę (17 lipca) zaprezentował w "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Halszka Sokołowska w repertuarze górskim [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 09:15
- Materiał na głosy i syntezator, który przygotowałam, to interpretacja melodii gór - mówiła Joanna Halszka Sokołowska, którą usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w kolejnym wydaniu "Miejscówki z Dwójką" (24.07).
rozwiń zwiń