Dźwięk, prąd i fale elektromagnetyczne na wojnie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 19:00
- Wszyscy skupiają się na systemach, które mają zabijać ludzi, a szarą strefą, o której się zapomina, są autonomiczne systemy niezabójcze, nonlethal - broń, która ogłusza. Tu jest pole do nadużyć i realnych wdrożeń - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dr Błażej Sajduk z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ w Krakowie.​
Żołnierz używający gogli VR
Żołnierz używający gogli VRFoto: dotshock/Shuttestock

Posłuchaj
26:34 O wszystkim z kulturą Dwójka 25 listopad 2021 17_31_26.mp3 Dr Błażej Sajduk o nowych pomysłach na broń z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Zdaniem eksperta konieczne jest obecnie precyzyjne zdefiniowanie terminu "wojna", gdyż używane w odniesieniu do zbyt szerokiego spektrum zjawisk, traci na wartości. - Współcześnie wojną nazywamy już niemal wszystko i to słowo w języku potocznym zaczyna tracić głębszy sens. Mamy wojnę z próchnicą, z otyłością - wymieniał. - W świecie badaczy wojna to konflikt zbrojny, który trwa co najmniej rok i w ciągu roku życie traci co najmniej tysiąc osób.


Robot 1200.jpg
Racjonalna bio-maszyna, czyli człowiek. Antropologia Stanisława Lema

W publicystyce pojawia się często określenie "wojna hybrydowa". Nie jest ono nowe, a tego typu agresję na społeczeństwa stosują na przykład kartele narkotykowe czy grupy terrorystyczne. - Działania hybrydowe polegają na tym, że wywieramy nacisk na jakieś inne państwo, na jego instytucje, i próbujemy to państwo zmusić do czegoś, albo je destabilizować - tłumaczył Błażej Sajduk.


Czytaj także:

- Te działania nie dają stronie, na którą się oddziałuje, pola manewru do tego, żeby użyła czołgów, żołnierzy - tzw. odpowiedzi kinetycznej, która zawiera działanie stricte militarne. Ale cały czas ją nękają - mówił nasz gość. - Chodzi o to, żeby atakowany podmiot zajął się sam sobą i żeby osłabić potencjał do stawienia oporu.

Pojawiająca się coraz częściej sztuczna inteligencja zmienia znaczenie wojny, także w wymiarze militarnym. - Wszyscy wielcy gracze rozwijają tę technologię - podkreślił Błażej Sajduk. - Realiści mówią, że największym wyzwaniem jest teraz automatyzacja, a nie inteligentne systemy. To umiejętność stworzenia rozwiązań, które pozwolą jakieś wycinki funkcjonowania systemów, np. bojowych, oddawać w ręce maszyny. I tu jest dyskusja: pod nadzorem człowieka czy bez jego kontroli.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: dr Błażej Sajduk (Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ w Krakowie)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Paweł Rożyński: najwyższy szczebel sztucznej inteligencji dopiero przed nami

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 17:40
- Samoucząca się sztuczna inteligencja osiągać będzie zupełnie nowe możliwości, również rozumienia pewnych mechanizmów, z czasem całego świata, tego, jak on działa. Naukowcy przewidują, że może się to stać około 2050 roku - mówił szef serwisu cyfrowa.rp.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Paszcza: technologia to narzędzie, które służy różnym celom

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 19:00
- Powinniśmy zadbać o wolność w świecie technologii, ona sama się nie ochroni. Według mnie technologia, jak każde narzędzie, może służyć różnym celom - mówił Bartosz Paszcza, szef działu Technorepublikanizm z Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń