Jak rozpoznać robota? Czy wciąż pomaga test Turinga?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:58
W 1950 roku Alan Turing stworzył test, dzięki któremu można sprawdzić czy mamy do czynienia z maszyną, czy człowiekiem. Czy po ponad 70 lat ten test wciąż działa?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ sdecoret

roboty 1200.jpg
XXI wiek nabiera rozpędu. W czym pomogą nam roboty?

- Test Turinga to test, który jest przeprowadzany już od kilkudziesięciu lat, jego przedmiotem są maszyny - mówi Oskar Pacelt z redakcji Botland. - To wynika z tego, że chcemy się przekonać czy jesteśmy w stanie stworzyć taka maszynę, najlepiej rozmawiającą, która będzie umiała myśleć jak człowiek, czy potrafi być na tyle przekonująca, że rozmowa z nią będzie przypominała rozmowę z żywym człowiekiem - dodaje.


Posłuchaj
05:24 czwórka stacja nauka 21.04.2021.mp3 Na czym polega test Turinga -wyjaśnia Oskar Pacelt z redakcji Botland (Stacja nauka/Czwórka)

 

- Ten test, stworzony przez słynnego matematyka, nie ma żadnych konkretnych, powtarzających się zawsze pytań. Chodzi o sprawdzenie, czy maszyna jest w stanie logicznie z nami rozmawiać, jak drugi człowiek. To ma przypominać maksymalnie naturalną rozmowę - wyjaśnia specjalista. - Alan Turing założył, że na pytania w teście odpowiadają dwa podmioty: człowiek i maszyna. Test jest zdany, gdy osoba egzaminująca nie jest w stanie odróżnić człowieka od maszyny - dodaje. 

Jednym z zaleceń występującym w teście jest to, żeby pojawiała się w nim mowa potoczna. - Nie jest to test, który każdy z nas może przeprowadzić na dowolnej maszynie - mówi specjalista. - Przy spotkaniach z czatbotami przeszkadza nam własna wiedza, że spotykamy się z robotem - dodaje. - Test Turinga kierowany był do środowiska naukowego. 


czwórka kuba marcinowicz 1200.jpg
Czwórka na zawodach robotów! XII Robotic Arena

Oskar Pacelt zauważa też, że w świecie naukowców pojawiły się już głosy, że test Turinga jest nieaktualny. - Pojawiło się np. "uczenie głębokie", które pozwala maszynie na naukę. Pewnych rzeczy Alan Turing nie brał pod uwagę, nie mógł przewidzieć - wyjaśnia. 

Od lat 50. mamy do czynienia z niesamowitym postępem. To czy powstanie myślących maszyn będzie dla ludzkości zagrożeniem czy błogosławieństwem pozostaje pytaniem otwartym

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 21.04.2021

Godzina emisji: 12.44

pj

Czytaj także

Czy sztuczna inteligencja ma osobowość prawną?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 15:36
Jakiś czas temu świat obiegła informacja, że robot Sophia otrzymał obywatelstwo w Arabii Saudyjskiej. Czy w związku z tym na takich samych zasadach jak człowiek posiada prawa, obowiązki i przywileje?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielona herbata - dla zdrowia, urody i na nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 16:00
Zielona herbata pobudza równie dobrze jak kawa, wpływa pozytywnie na koncentrację, w dodatku może być naszym eliksirem młodości. Nowe badania sugerują również, że przeciwutleniacz, który znajduje się w zielonej herbacie, zwiększa poziom ważnego białka przeciwnowotworowego, znanego jako "strażnik genomu".
rozwiń zwiń