Mały biznes w dużej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 18:00
Gościem czwartkowej audycji "O wszystkim z kulturą" był Paweł Musiałek z Klubu Jagiellońskiego. Porozmawialiśmy o tym, na jakim etapie transformacji jest Polska oraz czy - i jak - nasza gospodarka może się zmienić.
Zmiany w polskiej gospodarce są nieuniknione
Zmiany w polskiej gospodarce są nieuniknioneFoto: Shutterstock/ PopTika

Drobna działalność gospodarcza była jednym z motorów sukcesu gospodarczego Polski po 1989 roku i sposobem na rozwiązanie problemu bezrobocia. Dziś już tak nie jest. Małe firmy są mniej wydajne i płacą mniej podatków. Ale czy mówienie o nich jako o "biedafirmach", "Januszach biznesu" nie jest przerysowaniem?

"Ostatnie 30 lat były historią gospodarczego sukcesu Polski, co zawdzięczamy właśnie udanej wolnorynkowej transformacji. Oczywiście, że można było zrobić więcej, oczywiście, że można było zrobić to lepiej. Ale oczywiste jest również to, że sukces naszego kraju wynika z wdrożenia wielu kapitalistycznych mechanizmów, które zwiększyły PKB i przełożyły się na wzrost zamożności społeczeństwa" - napisał jakiś czas temu na łamach "Krytyki Politycznej" Paweł Musiałek, który był gościem audycji.

Od 2015 roku zasiada on w zarządzie Klubu Jagiellońskiego. Dwa lata później objął również funkcję dyrektora think tanku Centrum Analiz KJ. Jest autorem publikacji naukowych i analitycznych z zakresu przede wszystkim polityki energetycznej i zagranicznej.


Posłuchaj
29:06 2022_01_20 17_29_49_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Mały biznes w dużej gospodarce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Paweł Musiałek (Klub Jagielloński)

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Jakim Prawem: O „konstytucji dla biznesu”

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 12:23
Sejm przyjął „konstytucję dla biznesu”. To pięć ustaw, które regulują prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Ich celem jest przede wszystkim ułatwienie funkcjonowania firm. W audycji Jakim Prawem rozmowa z Andrzejem Sadowskim z Narodowej Rady Rozwoju i Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy spraw. Jak wyglądało budowanie biznesów w III RP?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 22:00
- W 1989 roku nierzadko wystarczało 30 tysięcy dolarów, żeby rozkręcić całkiem dobry biznes. I później od talentu tych przedsiębiorców zależało czy z 30-tysięcznego biznesu dało się zrobić biznes o wielkości 300 tysięcy czy 3 milionów czy też po trzydziestu tysiącach rozpoczęła się era konsumpcji albo błędów w zarządzaniu i firma znikała z powierzchni ziemi - powiedział w PR24 Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu.
rozwiń zwiń