Wyniki czytelnictwa w Polsce. Maria Deskur: empatia sprzyja czytaniu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 19:31
- Myślę, że czytanie to jest zasadniczo ćwiczenie trochę empatyczne; ćwiczenie wejścia mocno w relację z drugim człowiekiem de facto, wchodząc w jego słowa. Wydaje mi się, że statystycznie kobietom w jakiś sposób może być łatwiej wejść we współodczuwanie z osobą, która napisała daną opowieść - mówiła w radiowej Dwójce Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.
Od jesieni 2021 roku do wiosny 2022 roku po książkę sięgnęło 38 proc. Polaków - wynika z Raportu o stanie czytelnictwa w pierwszym kwartale 2022 roku
Od jesieni 2021 roku do wiosny 2022 roku po książkę sięgnęło 38 proc. Polaków - wynika z "Raportu o stanie czytelnictwa w pierwszym kwartale 2022 roku"Foto: GaudiLab/Shutterstock

Jak czytają/nie czytają Polacy

Od jesieni 2021 roku do wiosny 2022 roku po książkę sięgnęło 38 procent Polaków - tak wynika z ostatniego "Raportu o stanie czytelnictwa w pierwszym kwartale 2022 roku" opublikowanego przez Bibliotekę Narodową. Według badań czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii, czyli odnotowany w 2020 roku trend wzrostowy nie został utrzymany.

Jak zauważyła Maria Deskur, Polaków, którzy czytają kilka książek rocznie jest zdecydowanie mniej niż 38 proc. - Czytelników regularnych, osób, które czytają, między powiedzmy 7 a 10 książek w ciągu roku, czyli prawie jedna książka miesięcznie, jest dużo, dużo mniej. To jest do dziesięciu procent. Jest to maluta część naszego społeczeństwa. Naga prawda jest więc taka, że nie czyta nas bardzo dużo - podsumowała.

Empatyczni czytają częściej

Statystyczny polski czytelnik częściej mieszka w dużym mieście i jest kobietą. - Empatia ułatwia czytania, a statystycznie wiadomo, że kobiety mają wyższe wyniki empatii. Co nie znaczy oczywiście, że nie ma bardzo empatycznym mężczyzn - zaznaczyła prezes Fundacji Powszechnego Czytania.

Naszego gościa pytaliśmy też o to, po jakie książki najchętniej sięgają Polacy, w jaki sposób poziom czytelnictwa wpływa na kondycję intelektualną społeczeństwa i jak odczytywać ostatnie słowa Olgi Tokarczuk, wokół których toczy się gorąca dyskusja - o tym, że "literatura nie jest dla idiotów".


Posłuchaj
28:54 Dwójka OWZK 21.07.2022.mp3 Rozmowa z Marią Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Maria Deskur (prezes Fundacji Powszechnego Czytania, autorka poradnika upowszechniania czytania "Supermoc książek")

Data emisji: 21.07.2022

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Tomasz Makowski: więcej czytamy cyfrowo, ale nadal dominuje książka papierowa

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 08:30
- Książka papierowa po pandemii się rozwinie. Po dniu spędzonym przed komputerem będziemy potrzebować tego, żeby wziąć do ręki książkę - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyskusyjne Kluby Książki mają 15 lat. Ludzie wciąż chcą czytać

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 10:00
- Największą zachętą do uczestnictwa w Dyskusyjnych Klubach Książki jest to, że młodzież promuje czytanie wśród rówieśników, to jest najlepszym magnesem. Mimo że audiobooków i e-booków jest coraz więcej, to wciąż słyszę, że przyjemniej czyta się książkę w tradycyjnej, papierowej formie - mówiła na antenie Dwójki Justyna Bździuch z Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie w powiecie biłgorajskim.
rozwiń zwiń