Aleksandra Kurzak: śpiew opiera się na wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 18:00
- Moje życie artystyczne jest bardzo bogate, nie mogę się poświęcić dydaktyce. Praca z młodymi talentami to wielka odpowiedzialność, nie byłabym w stanie prowadzić własnej klasy. Ale z pewnością w przyszłości będę chciała to robić - mówiła w Dwójce wybitna sopranistka Aleksandra Kurzak.
Aleksandra Kurzak (P) i Jakub Kukla
Aleksandra Kurzak (P) i Jakub KuklaFoto: PR2
  • Gościem środowej audycji "O wszystkim z kulturą" była wybitna sopranistka Aleksandra Kurzak.
  • W Dwójce opowiedziała o płomiennej miłości do... Pucciniego.
  • Mówiła również o doświadczeniach pedagogicznych, krytykach muzycznych nieustająco zaskoczonych skalą jej talentu i kluczowych momentach dotychczasowej, spektakularnej, kariery.

Praca z młodymi talentami to wielka odpowiedzialność

Artystka mówiła, że talent wykonawczy nie musi się równać zdolnościom pedagogicznym. - Jestem profesorem dr hab. od września zeszłego roku, zaproponowano mi stanowisko w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Moje życie artystyczne jest bardzo bogate, nie mogę się poświęcić dydaktyce. Praca z młodymi talentami to wielka odpowiedzialność, nie byłabym w stanie prowadzić własnej klasy. Odbywało się to w formie kursów mistrzowskich, sprawiało mi niewiarygodną przyjemność. Okazało się, że umiem to robić, potrafię pomóc, widziałam szczęście w oczach tych młodych ludzi. Z pewnością w przyszłości będę chciała to robić - podkreśliła.

Śpiew opiera się na wyobraźni

Dodała, że ważna jest umiejętność przekazania swej wiedzy dalej. - Mam w środku swój własny instrument, jestem skrzypaczką, grałam na fortepianie, tu można pomóc w wielu aspektach technicznych. Śpiew w dużym stopniu opiera się na wyobraźni, na własnych odczuciach, również fizycznych - zaznaczyła.

Nie ma uniwersalnej recepty

Czy znakomity dorobek artystyczny może onieśmielać uczniów? - Pamiętam siebie sprzed kilkudziesięciu lat, jak podchodziłam do znanych śpiewaków zapytać o jakąś wskazówkę. Nie ma złotego leku na wszystko, magicznego eliksiru, który pomoże na każdą bolączkę - stwierdziła rozmówczyni Jakuba Kukli.


Posłuchaj
28:37 2023_03_08 17_30_30_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Aleksandra Kurzak: śpiew opiera się na wyobraźni (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Niesamowity debiut w MET

Wspominała również swój pierwszy gościnny występ przed ukończeniem 30. roku życia. - To od razu była Metropolitan Opera w Nowym Jorku, byłam wówczas związana ze studiem operowym w Hamburgu, to było tak nieoczekiwane i niesamowite. Posmakowałam bycia primadonną w Operze Wrocławskiej, a w Hamburgu to miały być małe role, wydawało mi się, że to degradacja. Nie potrafiłam wydobyć z siebie głosu, nie chodziło o zadzieranie nosa, nie mogłam się w takim miejscu na scenie odnaleźć. Zachorowała solistka i tak trafiłam do MET. Udało się, zadebiutowałam i potem zaśpiewałam wszystkie spektakle w tej serii - powiedziała.

Owszem, o książce "Dobrissimo" również rozmawialiśmy.

***

Już w piątek (10.03) Aleksandra Kurzak wystąpi na deskach stołecznego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, wcielając się w postać Toski. Aleksandra Kurzak występuje na najważniejszych scenach operowych świata, m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku, mediolańskiej La Scali, Operze Wiedeńskiej, Operze Paryskiej i londyńskiej Covent Garden. Jej kariera porównywalna jest z karierami takich gwiazd przeszłości jak Marcella Sembrich-Kochańska i Teresa Żylis-Gara. Artystka śpiewa zarówno repertuar liryczno-koloraturowy, jak i ostatnio coraz częściej liryczny i liryczno-dramatyczny.

Jest córką śpiewaczki Jolanty Żmurko, jednej z najwybitniejszych polskich sopranistek, oraz Ryszarda Kurzaka, waltornisty. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat, grając na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu, Wydział Wokalny (z wyróżnieniem) oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki 1998, a także konkursów w Helsinkach, Barcelonie i Kantonie. Debiutowała w Operze Wrocławskiej. W latach 2001-2007 była solistką Staatsoper w Hamburgu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Aleksandra Kurzak (sopranistka)

Data emisji: 8.03.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

Aleksandra Kurzak: klucz do "Traviaty" zapisany jest w partyturze

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 15:26
- Jeśli dokładnie spojrzymy na to, co napisał Verdi, to naprawdę nie trzeba tutaj wymyślać zbyt dużo. Wystarczy trzymać się tego, co jest napisane w partyturze i kreowanie postaci wyjdzie znakomicie - mówiła w Dwójce znakomita sopranistka, która w sobotę (18.01) wystąpiła w Nowym Jorku w operze "Traviata" Giuseppe Verdiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Kurzak i jej wspaniały sopran

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 23:00
Bohaterką pierwszej po wakacjach audycji z cyklu "Polskie Gwiazdy Opery" była Aleksandra Kurzak - jeden z najwspanialszych współczesnych sopranów.
rozwiń zwiń