REKLAMA

Aleksandra Kurzak i jej wspaniały sopran

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 23:00
Bohaterką pierwszej po wakacjach audycji z cyklu "Polskie Gwiazdy Opery" była Aleksandra Kurzak - jeden z najwspanialszych współczesnych sopranów.
Aleksandra Kurzak występuje na najważniejszych scenach operowych świata
Aleksandra Kurzak występuje na najważniejszych scenach operowych świataFoto: Łukasz Gągulski/PAP

Aleksandra Kurzak występuje na najważniejszych scenach operowych świata, m.in Metropolitan Opera w Nowym Jorku, mediolańskiej La Scali, Operze Wiedeńskiej, Operze Paryskiej i londyńskiej Covent Garden. Jej kariera porównywalna jest z karierami takich gwiazd przeszłości jak: Marcella Sembrich-Kochańska i Teresa Żylis-Gara. Artystka śpiewa zarówno repertuar liryczno-koloraturowy, jak i ostatnio coraz częściej liryczny i liryczno-dramatyczny.

Jest córką śpiewaczki Jolanty Żmurko, jednej z najwybitniejszych polskich sopranistek, oraz Ryszarda Kurzaka, waltornisty. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat, grając na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu, Wydział Wokalny (z wyróżnieniem) oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki 1998, a także konkursów w Helsinkach, Barcelonie oraz Kantonie. Debiutowała w Operze Wrocławskiej. W latach 2001-2007 była solistką Staatsoper w Hamburgu.

W ubiegłym roku Aleksandra Kurzak została uhonorowana nagrodą Fryderyk za album "Desire" w kategorii "Najlepszy album polski za granicą".

Posłuchaj
59:08 2022_09_28 22_00_37_PR2_Polskie_Gwiazdy_Opery.mp3 Aleksandra Kurzak i jej wspaniały sopran (Polskie Gwiazdy Opery/Dwójka) 

Zobacz zapowiedź audycji:

[Facebook Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Polskie gwiazdy opery

Prowadził: Piotr Nędzyński

Data emisji: 28.09.2022

Godzina emisji: 22.00

pg

Czytaj także

"Desire". Aleksandra Kurzak: śpiewanie takiego repertuaru było moim pragnieniem

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 11:36
- Od mojego debiutu na scenie minęło już 20 lat. Moje role w większości to były komedie, bądź to mozartowskie czy też belcanto. Zawsze jednak bardzo ciągnęło mnie do repertuaru werystycznego, do Pucciniego i właśnie do Verdiego. To rzeczywiście repertuar bardzo bliski memu sercu - mówiła światowej sławy śpiewaczka o swojej najnowszej płycie pt. "Desire".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Kurzak: moja nowa płyta ukaże się po wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 15:00
- Już została nagrana, w całości będzie poświęcona Mozartowi, mam nadzieję, że album ukaże się po wakacjach. To będą jego najpiękniejsze arie operowe, a są one diabelnie trudne, z dużymi skokami interwałowymi - tak na antenie Dwójki o swej jeszcze niewydanej płycie mówiła Aleksandra Kurzak.
rozwiń zwiń