Sergio Leone - zafascynowany Ameryką dekonstruktor amerykańskiego mitu

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 20:46
- Nie warto polemizować, czy Sergio Leone Amerykę wynalazł, odkrył, czy stworzył na nowo, ale wydaje mi się to bardzo trafiony podtytuł - "Włoch, który wynalazł Amerykę". Jest bardzo wiele prawdy w tym dosyć efektownym stwierdzeniu - mówiła o nowym dokumencie poświęconym legendarnemu reżyserowi Adriana Prodeus, współprowadząca wtorkową odsłonę audycji "O wszystkim z kulturą".
Sergio Leone
Sergio LeoneFoto: Mondadori Collection / Universal Images Group / Forum

Francesco Zippel w swoim filmie dokumentalnym "Sergio Leone - Włoch, który wynalazł Amerykę" rozszerza to, co mogliśmy oglądać kilka lat temu we francuskim dokumencie "Sergio Leone. Portret buntownika" (2018), koncentrując się nie na sprawach biograficznych, ale na głębokiej fascynacji Ameryką i amerykańskim mitem.

Leone - twórca takich arcydzieł jak "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" czy "Dawno temu w Ameryce" - za młodu był zakochany w westernach oglądanych za młodu, potem rozczarowany przyziemnością amerykańskich żołnierzy okupujących Włochy, ale zawsze zafascynowany potęgą amerykańskiego mitu. Stał się także tego mitu najbardziej wpływowym dekonstruktorem.


Posłuchaj
28:39 2023_05_30 17_30_26_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Polska premiera dokumentalnego filmu Francesca Zippela "Sergio Leone - Włoch, który wynalazł Amerykę" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 30.05.2023

Godz. emisji: 17.30

mo/pg

Czytaj także

Psychoterapia na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 17:30
Jaki obraz psychoterapii jest przedstawiany na ekranie kinowym i telewizyjnym? Czy seans filmu może mieć charakter terapeutyczny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto żyć?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 17:30
Nominowany do Oscara "Living" (2022) Olivera Hermanusa to remake klasycznego filmu Akiry Kurosawy "Ikiru" (1952), którego współczesny scenariusz napisał Kazuo Ishiguro - laureat Nobla w dziedzinie literatury.
rozwiń zwiń