Polskie Radio
Section05
Adriana Prodeus

Sergio Leone - zafascynowany Ameryką dekonstruktor amerykańskiego mitu

- Nie warto polemizować, czy Sergio Leone Amerykę wynalazł, odkrył, czy stworzył na nowo, ale wydaje mi się to bardzo trafiony podtytuł - "Włoch, który wynalazł Amerykę". Jest bardzo wiele prawdy w tym dosyć efektownym stwierdzeniu - mówiła o nowym dokumencie poświęconym legendarnemu reżyserowi Adriana Prodeus, współprowadząca wtorkową odsłonę audycji "O wszystkim z kulturą".
Zobacz więcej na temat:  Adriana Prodeus Piotr Gociek FILM dokument kino Ameryka Dwójka

"The Last Of Us". Jak przemysł gier wideo zmienia sztukę narracyjną?

Serial "The Last Of Us" jednej z platform streamingowych został okrzyknięty najlepszą adaptacją gry wideo w dziejach. Dlaczego przez długie lata pomysł kręcenia filmów i seriali na podstawie gier uważany był za cyniczny i absurdalny, a efekty zwykle wyszydzano? Co się zmieniło w ostatnich latach i czy możemy oczekiwać kolejnych produkcji takich jak "The Last Of Us"?
Zobacz więcej na temat:  serial hbo gry wideo Dwójka Adriana Prodeus Piotr Gociek

"Tár" Todda Fielda - film o cenie przekraczania granic geniuszu

- Ten film z Cate Blanchett w roli głównej to medytacja nad geniuszem, ciężarem sławy i dążenia do perfekcji. Gdy w grę wchodzą silne osobowości, podziwiając je, możemy więcej wybaczyć, ale jednocześnie dużo więcej wymagamy od takich ludzi. To opowieść wielowymiarowa - mówił Piotr Gociek w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino dyrygent Adriana Prodeus Piotr Gociek

Filmy Janusza Nasfetera - kino wciąż bardzo aktualne

- Dziś o niesłusznie zapomnianym reżyserze, bez którego trudno rozmawiać o kinie epoki PRL-u. Niektóre filmy Janusza Nasfetera są być może jeszcze bardziej aktualne dzisiaj niż w czasach, gdy powstawały. Wciąż nie wiadomo, jak tę twórczość zrozumieć i ująć w jakieś ramy - mówili w tym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus i Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Nasfeter kino Dwójka Adriana Prodeus Piotr Gociek

"Ojciec Chrzestny" - pół wieku na ekranach

- Normalni ludzie chcą po prostu obejrzeć w kinie film, dać się zaczarować, a nie widzą całej tej pracy, która za tym stoi. Przekonanie, które stoi za tym filmem, to jest takie, że tylko ludzie z branży zrozumieją siebie nawzajem, będą sobie przyjaciółmi i będą w związkach, dlatego że to jest trochę życie w jakimś osobnym plemieniu i to plemię porozumiewa się trochę własnym językiem, ma własne obyczaje - mówiła o serialu "The Offer" opowiadającym o kulisach powstawania produkcji "Ojca Chrzestnego" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Francis Ford Coppola kino Piotr Gociek Adriana Prodeus Dwójka reżyser

Najlepsze polskie książki filmowe 2022 roku

- Wydaje mi się, że w środowisku osób piszących o kinie ta Nagroda im. Bolesława Michałka jest bardzo ceniona. Pozwala ona bowiem przyjrzeć się bliżej książkom, które zwykle trafiają do wąskiego grona filmoznawców, historyków kina, czasem kinomanów. Tutaj mogą one natomiast starać się o szersze grono czytelników. Laureaci tych nagród to naprawdę najważniejsi polscy filmoznawcy - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  kino literatura Dwójka FILM Piotr Gociek Adriana Prodeus

Martin McDonagh - do śmiechu i do łez

- To jest dramat męskości. Zderzenia tradycyjnych męskich wartości w "Duchach Inisherin" doprowadzone są do skrajności, pewnej groteski. Przyjaźń, bardzo zmitologizowana, lojalność, wierność, bliskość mężczyzn, którzy wybaczają sobie wszystko i rozumieją się bez słów, zostaje wystawiona na próbę - mówiła Adriana Prodeus o obsypanym nagrodami filmie "Duchy Inisherin" w reżyserii Martina McDonagha.
Zobacz więcej na temat:  Złote Globy kino Dwójka Adriana Prodeus Piotr Gociek reżyser FILM