Pomysł utworzenia Opery Lubelskiej. Za i przeciw

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 18:00
W audycji wróciliśmy do kwestii planowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego połączenia Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Teatru Muzycznego i Filharmonii Lubelskiej w jedną instytucję - Operę i Filharmonię im. Henryka Wieniawskiego.
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Centrum Spotkania Kultur w LublinieFoto: Wojtek Jargiło/PAP

We wtorek (30.05) nad uchwałą w tej sprawie mieli głosować radni, jednak ostatecznie marszałek Jarosław Stawiarski wycofał ten punkt z porządku obrad. Jednocześnie zapowiedział, że uchwała o zamiarze utworzenia opery wojewódzkiej w Lublinie zostanie przedstawiona na czerwcowej sesji.

- Opera Lubelska, o której myśli zarząd województwa lubelskiego i marszałek, korzystałaby z tej funkcjonalności, jaką daje Centrum Spotkania Kultur, w którym się mieści sala operowa. Centrum to bowiem taki scalony budynek, w którym mieszczą się trzy instytucje kultury, w tym Teatr Muzyczny, którego opera byłaby rozwinięciem. Jeszcze przed tą ostatnią uchwałą myśleliśmy o tym, że to połączenie skutkowałoby tym, że pod jedną nazwą lepiej udałoby się realizować wszystkie nasze plany związane z tymi instytucjami, oczywiście z wydzieleniem Filharmonii im. H. Wieniawskiego. Tak to było pierwotnie. Teraz nastąpiły zmiany, te trzy instytucje pozostają, ale nadal myślimy o powołaniu opery wojewódzkiej - tłumaczył Bartłomiej Bałaban, wicemarszałek województwa lubelskiego odpowiedzialny m.in. za kwestie kultury.

Przeciwne fuzji są - między innymi - związki zawodowe instytucji, które miały zostać połączone. Według zamierzeń władz województwa, opera miałaby korzystać z muzyków zatrudnionych w Filharmonii im. H. Wieniawskiego. Ci jednak się na to nie zgadzają.

- Ja ich doskonale rozumiem. Mając perspektywę wielkich symfonii, poematów symfonicznych, uwertur i suit jestem przekonana, że nie chcą grać pięć razy w tygodniu "Carmen" - stwierdziła Teresa Księska-Falger, pianistka, popularyzatorka muzyki, pedagog, inicjatorka wydarzeń muzycznych, autorka felietonów i recenzji muzycznych, była dyrektor Filharmonii Lubelskiej.


Posłuchaj
29:53 2023_05_31 17_30_39_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Czy dojdzie do połączenia lubelskich instytucji kultury? (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Data emisji: 31.05.2023

Godz. emisji: 17.30

mo/pg

Czytaj także

Opera i Filharmonia w Lublinie - jedna instytucja zamiast trzech?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 17:00
Zarząd województwa lubelskiego zamierza połączyć trzy instytucje kultury w operę. Chodzi o Teatr Muzyczny, Filharmonię im. Henryka Wieniawskiego i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz utworzenie samorządowej instytucji artystycznej pod nazwą Opera i Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.
rozwiń zwiń