Miłosz Magin we wspomnieniach córki Margot Magin

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 18:00
Gościem tego wydania audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" była Margot Magin - tancerka, choreografka i śpiewaczka, honorowa prezeska fundacji im. jej ojca - Miłosza Magina. 
Margot Magin w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie podczas gali zakończenia III Konkursu Muzyki Polskiej
Margot Magin w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie podczas gali zakończenia III Konkursu Muzyki PolskiejFoto: Wojciech Grzędziński/NIMiT

Kariera przepowiedziana przez wróżkę

Urodził się w Łodzi, mieszkał w Paryżu, a zmarł na Bora-Bora. Karierę muzyczną przepowiedziała mu wróżka. Nie pomyliła się - Miłosz Magin koncertował na całym świecie, odnosił sukcesy, w 1955 roku zdobył wyróżnienie na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Po poważnym wypadku samochodowym, w którym ucierpiała jego lewa dłoń, skupił się na komponowaniu i działalności pedagogicznej, choć z czasem wrócił do koncertowej formy.

Często nawiązywał do polskich tradycji

Większość życia spędził na emigracji, ale zawsze starał się promować polską kulturę. W swojej twórczości często nawiązywał do polskich tradycji, a elementem obowiązkowym powołanego przez niego wraz z żoną konkursu pianistycznego były utwory rodzimych kompozytorów.

We wspomnieniach córki

O Miłoszu Maginie opowiedziała w audycji jego córka - Margot Magin. Tancerka, choreografka i śpiewaczka, honorowa prezeska Fundacji im. Miłosza Magina śledziła przesłuchania III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie, gdzie przyznała dwie nagrody za najlepsze wykonania utworów jej ojca.


Posłuchaj
29:02 2023_07_21 17_30_22_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Miłosz Magin we wspomnieniach córki Margot Magin (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Margot Magin (tancerka, choreografka i śpiewaczka, honorowa prezeska Fundacji im. Miłosza Magina)

Data emisji: 21.07.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

III Konkurs Muzyki Polskiej. Krzysztof Jabłoński: prace jury przebiegały bez większych zakłóceń

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 12:14
- Przeżywalibyśmy ten werdykt bardziej, gdybyśmy się kłócili i "polałaby się krew". Tak jednak nie było. Prace jury przebiegały bez większych zakłóceń i nasze opinie były zgodne - mówił w Cafe "Muza" Krzysztof Jabłoński, przewodniczący jury części pianistycznej III Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie. W nocy z soboty na niedzielę (8/9.07) poznaliśmy nazwiska laureatów wydarzenia. To Georgi Vasilev (kategoria Pianiści) i Aka Duo (Zespoły kameralne).
rozwiń zwiń
Czytaj także

III Konkurs Muzyki Polskiej. "Mamy nadzieję, że laureaci będą najlepszą promocją naszej kultury"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 14:56
Pianista Georgi Vasilev oraz zespół Aka Duo zostali zwycięzcami III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Jury wyłoniło ich spośród finalistów w dwóch kategoriach – pianiści i zespoły kameralne. Uczestnicy ostatniego etapu zaprezentowali niezwykle wysoki poziom wykonawczy i ciekawy dobór repertuaru.
rozwiń zwiń