Paweł Zalejski: III Konkurs Muzyki Polskiej to poszukiwanie własnej drogi przez artystów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 11:00
- To konkurs bardzo specyficzny, mocno wyprofilowany. Wytypowaliśmy około 60 kompozytorów, których utwory są w pewnym sensie polecane uczestnikom, ale dopuszczamy również te przez nich wybrane. Zespół lub pianista może szukać dla siebie nowego programu, będziemy doceniali dobór repertuaru - mówił w Dwójce skrzypek Paweł Zalejski o konkursowych zmaganiach podczas III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej.
Paweł Zalejski (L) podczas audycji Cafe Muza
Paweł Zalejski (L) podczas audycji Cafe "Muza"Foto: Filip Błażejowski/NIMiT
  • Gościem Dwójki w audycji Cafe "Muza" w niedzielny poranek 2 lipca był skrzypek Paweł Zalejski, przewodniczący jury konkursu w kat. zespoły kameralne podczas III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
  • To było specjalne wydanie audycji prosto z Rzeszowa. 
  • Patronem konkursu jest Polskie Radio. Zmagania uczestników można śledzić zarówno na żywo w Rzeszowie, jak i online.

16 pianistów i 22 zespoły kameralne łącznie z 9 krajów

2 lipca rozpoczął się III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Bierze w nim udział 16 pianistów i 22 zespoły kameralne łącznie z 9 krajów. Artyści w trakcie 50 godzin przesłuchań zaprezentują ponad 250 utworów. - To konkurs bardzo specyficzny, mocno wyprofilowany. Wytypowaliśmy około 60 kompozytorów, których utwory są w pewnym sensie polecane uczestnikom, ale dopuszczamy również te przez nich wybrane. Zespół lub pianista może szukać dla siebie nowego programu, będziemy doceniali dobór repertuaru. Ta poszukiwanie własnej drogi jest bardzo ciekawe - mówił w Dwójce Paweł Zalejski.

Udział w konkursie wizytówką wykonawcy

Dodał, że zaistnienie na konkursie może dać artystom pewną szansę. - Udział w nim nie jest gwarancją osiągnięcia czegoś w muzyce, raczej swego rodzaju wizytówką zespołu lub solisty - podkreślił.

Popularyzacja polskiej muzyki na świecie

Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalenie w świadomości odbiorców znaczenia twórczości polskich kompozytorów, zwłaszcza XIX i XX wieku. Konkurs ma przyczynić się do zaprezentowania szerokiej publiczności utworów na nowo odkrywanych, a także sprawić, aby owa niesłusznie zaniedbana spuścizna doczekała się należytego opracowania i nowych edycji. Nie mniej ważnym zadaniem Konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich kompozytorów.

Posłuchaj
60:29 2023_07_02 10_00_00_PR2_Cafe_Muza.mp3 Paweł Zalejski: III Konkurs Muzyki Polskiej to poszukiwanie własnego drogi przez artystów (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Solista i kameralista

Paweł Zalejski to solista, kameralista, koncertmistrz, pedagog. Profesor gościnny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Artysta ma na swoim koncie liczne nagrody w konkursach muzycznych, zdobyte zarówno solistycznie, jak i w różnych składach kameralnych. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Krzysztofa Jakowicza. Doskonalił swoje umiejętności na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, w Hochschule für Musik Detmold i Indiana University Bloomington School of Music.

Prymariusz Apollon Musagète Quartet

Paweł Zalejski jest prymariuszem Apollon Musagète Quartet - kwartetu smyczkowego zaliczanego do światowej czołówki. Kariera zespołu rozpoczęła się od zdobycia I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (2008). W kolejnych latach kwartet otrzymał nagrodę ECHO "Rising Stars" z nominacji wiedeńskiego Konzerthaus i Musikverein (2010), tytuł New Generation Artist (2012-2014) przyznawany przez BBC, zaś w 2014 roku nagrodę Borletti-Buitoni Trust. W Polsce zespół otrzymał nagrodę Paszport Polityki (2013) za "konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej".

[informacje ze strony internetowej III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej]

Od 2 do 8 lipca codziennie o 21.00 na podsumowanie wydarzeń III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki zapraszają Marcin Majchrowski Andrzej Sułek. Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Program 2 Polskiego Radia jest partnerem i patronem wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Paweł Zalejski (skrzypek, przewodniczący jury konkursu w kategorii: zespoły kameralne podczas III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej)

Data emisji: 2.07.2023

Godzina emisji: 10.00

mo

reklama

Czytaj także

Daniel Hope: uwielbiam różne muzyczne konteksty

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2023 11:00
- Robię to, w co wierzę. Muzykę współczesną poznałem w zasadzie dzięki Alfredowi Schnitke. Najpierw poznałem twórczość, potem jego osobiście. Spotkanie z nim bardzo mocno na mnie wpłynęło. Otworzyło mi oczy i uszy. Zdałem sobie sprawę, że nie muszę ciągle grać muzyki nieżyjących kompozytorów. Nie muszę ciągle się domyślać, co powiedziałby kompozytor, skoro mogę go o to zapytać, bo on przecież siedzi obok - mówił w Dwójce znakomity skrzypek Daniel Hope.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabella Szałaj-Zimak i Elwira Przybyłowska: sukces Royal String Quartet to wynik determinacji

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 11:00
- Kwartet od początku był tym, co chcieliśmy robić. Do naszego sukcesu przyczyniły się rozmaite kursy, w których uczestniczyliśmy jeszcze na etapie studiów, zarówno te polskie, jak i zagraniczne. Dużo ćwiczyliśmy i porównywaliśmy się do rówieśników z całego świata - mówiły w Dwójce skrzypaczki Royal String Quartet Izabella Szałaj-Zimak i Elwira Przybyłowska. 
rozwiń zwiń