III Konkurs Muzyki Polskiej rozstrzygnięty. Zwyciężyli Aka Duo i Georgi Vasilev!

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2023 22:00
- To muzycy niezwykle zdolni, niezwykle wrażliwi i świadomie kształtujący wszystko to, co mają do przekazania i co chcą przekazać słuchaczom - mówił Marcin Majchrowski o Aka Duo, laureatach III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii Zespoły kameralne. Zwycięzcą wśród pianistów został Georgi Vasilev. Werdykt jury poznaliśmy w nocy z soboty na niedzielę (8/9.07).
Aka Duo podczas ogłaszania wyników III Konkursu Muzyki Polskiej
Aka Duo podczas ogłaszania wyników III Konkursu Muzyki PolskiejFoto: Filip Blażejowski/NIMiT

Tydzień z III Konkursem Muzyki Polskiej

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej w Rzeszowie trwał od 2 lipca. Brali w nim udział pianiści i zespoły kameralne z dziewięciu krajów. Artyści w trakcie 50 godzin przesłuchań zaprezentowali ponad 250 utworów.

Wyniki I etapu zostały ogłoszone we wtorek (4.07), a podsumowaliśmy je w specjalnej audycji na antenie Dwójki. 13 pianistów i 15 zespołów kameralnych zakwalifikowało się do II etapu Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie. Pierwszy dzień przesłuchań w specjalnej audycji na antenie Dwójki podsumowali Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski. Dalsza część tego etapu konkursu odbyła się w czwartek (6.07); w piątek (7.07) i sobotę (8.07) odbywały się przesłuchania finałowe.

Laureatami zostali...

W nocy z soboty na niedzielę (8/9.07) jury ogłosiło werdykt.

W kategorii Pianiści laureatami zostali:

I nagroda – Georgi Vasilev

II nagroda – Jan Wachowski

III nagroda – Kiryl Keduk

IV nagroda – Linda Lee

V nagroda – Danylo Saienko

VI nagroda – Tomasz Zając

Nagroda specjalna regulaminowa

Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Antoniego Stolpe – Kiryl Keduk – Waltz in B-flat Major

W kategorii Zespoły kameralne laureatami zostali:

I nagroda – Aka Duo

II nagroda – Reverie Piano Duo

III nagroda – Quintessence

IV nagroda – Shoven Quartet

V nagroda – Silesian Wind Quintet

VI nagroda – Metropolis Piano Quartet

Wyróżnienia

Wyróżnienie – Diverso String Quartet

Wyróżnienie – Aries duo

Laureatem regulaminowej nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Kwintet na instrumenty dęte Antoniego Szałowskiego został zespół Quintessence.


Posłuchaj
60:03 Dwójka III KMP finał 8.07.2023.mp3 Relacja z ostatniego dnia przesłuchać finałowych III Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie (Dwójka) 

Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalenie w świadomości odbiorców znaczenia twórczości polskich kompozytorów, zwłaszcza XIX i XX wieku. Konkurs ma się przyczynić do zaprezentowania szerokiej publiczności utworów na nowo odkrywanych, a także sprawić, aby owa niesłusznie zaniedbana spuścizna doczekała się należytego opracowania i nowych edycji. Nie mniej ważnym zadaniem Konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich kompozytorów.

Konkurs jest organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Program 2 Polskiego Radia jest partnerem i patronem medialnym wydarzenia.

W niedzielę, 9 lipca, o godz. 18.00 na antenie Dwójki transmisja koncertu laureatów III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie.

***

Audycja specjalna

Prowadzili: Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek

Data emisji: 8.07.2023

Godz. emisji: 21.00

pg

Czytaj także

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. "Za każdy razem odkrywamy jakiś ciekawy utwór"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 18:25
- Nasz konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: fortepian i muzyka kameralna. Staramy się pokazać, jak wygląda polska muzyka między końcem XVII wieku, jeszcze przed Chopinem, a okresem współczesnym. Mamy tu, jak wiadomo, bardzo mocne karty, ale może nie są one jeszcze dostatecznie znane - mówił w Dwójce o Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej Lech Dzierżanowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Zalejski: III Konkurs Muzyki Polskiej to poszukiwanie własnej drogi przez artystów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 11:00
- To konkurs bardzo specyficzny, mocno wyprofilowany. Wytypowaliśmy około 60 kompozytorów, których utwory są w pewnym sensie polecane uczestnikom, ale dopuszczamy również te przez nich wybrane. Zespół lub pianista może szukać dla siebie nowego programu, będziemy doceniali dobór repertuaru - mówił w Dwójce skrzypek Paweł Zalejski o konkursowych zmaganiach podczas III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

III Konkurs Muzyki Polskiej - podsumowanie I etapu

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 22:05
- To była wyjątkowo udana sesja w kategorii zespołów kameralnych, ponieważ wszyscy jej uczestnicy przeszli do II etapu - mówił Marcin Majchrowski. - We wtorek jako pierwszy wśród pianistów wystąpił Krzysztof Kozłowski, jego repertuar obejmował muzykę Elsnera, Moszkowskiego, Melcera i Kisielewskiego. To zdecydowanie jeden z moich faworytów - stwierdził Andrzej Sułek. Dziennikarze Dwójki podsumowali przesłuchania I etapu Konkursu Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń