Film "Pamięć" Michela Franco. Rozważania o demencji i chorobie Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 16:03
- Film "Pamięć" ("Memory") był jednym z ostatnich seansów konkursowych na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. Jak to na festiwalu, był to moment poczucia przesytu kinem. Wtedy jednak pojawił się ten film i uwiódł mnie od pierwszej chwili - opisała swoje wrażenia Adriana Prodeus, która wraz z Piotrem Goćkiem w audycji "O wszystkim z kulturą" pochyliła się nad obrazem Michaela Franco.
Kadr z filmu Pamięć w reż. Michaela Franco
Kadr z filmu "Pamięć" w reż. Michaela FrancoFoto: Materiały prasowe
  • "Pamięć" (Memory) Michela Franco to okazja do rozważań nad "kinem niepamięci" - demencją i chorobą Alzheimera na ekranie.
  • To dramat, w którym główne role zagrali Jessika Chastain i Peter Sarsgaard.
  • Film opowiada historię pracownicy socjalnej, która leczy się z alkoholizmu. Na swojej drodze spotyka dawnego kolegę ze szkoły średniej i oboje otwierają drzwi do przeszłości.

Piotr Gociek podkreślił, że takie obrazy w przeszłości zdobywały nagrody. - W latach 70-tych takie dramaty pojawiały się w kinie i zgarniały Oskary. W obsadzie można było zobaczyć gwiazdy. We współczesnym kinie nastąpił prawdziwy rozjazd - ocenił.

"Pamięć" - kino, które pojawia się coraz rzadziej

- Nożyce szeroko się otworzyły i mamy produkcje o niczym za gigantyczne pieniądze i niezależne, mądre produkcje. W tzw. kinie środka coraz rzadziej można oglądać takie filmy jak "Pamięć" - dodał.

Film zrobił duże wrażenie także na Adrianie Prodeus. W audycji "O wszystkim z kulturą" zaznaczyła, że obraz Michaela Franco wyróżnia m.in. wysoki poziom realizmu. - Wszystkie miejsca i osoby otaczające głównych bohaterów są prawdziwe. Możemy sobie wyobrazić, że bohaterowie naprawdę mieszkają i przebywają w tych miejscach - mówiła.


Posłuchaj
28:45 PR2 2024_04_16-17-30-22.mp3 Adriana Prodeus i Piotr Gociek o filmie "Pamięć" ("O wszystkim z kulturą"/Dwójka) 

- Nie bez przyczyny reżyser porusza też temat cierpienia i śmierci oraz tego w jaki sposób ludzie są porzucani bądź zaopiekowani przez instytucje - dodała Adriana Prodeus.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 16.04.2024

Godz. emisji: 17.30

dz