Czy ten film coś udaje? Spór o "11 minut"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 20:00
– Obraz mnie zawiódł, zostawił z pustymi rękami - mówił historyk filmu prof. Tadeusz Lubelski. – Mnie ten film poruszył – wyznał z kolei krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski.
Audio
  • Prof. Tadeusz Lubelski i Krzysztof Kwiatkowski oceniają "11 Minut" Jerzego Skolimowskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wojciech Mecwaldowski gra w filmie jedną z głównych ról (kadr z filmu)
Wojciech Mecwaldowski gra w filmie jedną z głównych ról (kadr z filmu)Foto: Kino Świat/Robert Jaworski

Polski kandydat do Oscara to film, który już od premiery na festiwalu filmowym w Wenecji budzi kontrowersje. Jedni uważają go niemal za arcydzieło, inni twierdzą, że jest bardzo pretensjonalny. Entuzjaści obrazu mówią o nim "essential filming", parafrazując tytuł przedostatniego dzieła Skolimowskiego. Jednak zdaniem prof. Tadeusza Lubelskiego "11 minut" tylko udaje esencję filmowości, pozoruje bycie obrazem artystycznym, zarazem traktując cechy filmu gatunkowego jako alibi dla ewentualnego braku głębi.

Tymczasem Krzysztof Kwiatkowski widzi w dziele Skolimowskiego "film pisany bólem". – Czuć w nim atmosferę katastrofy, która jest nieunikniona, a każde działanie prowadzi do tragicznego finału. W atmosferze bardzo gorzkiej ironii i bezsensu to właśnie mnie poruszyło – powiedział. Potwierdził jednak słowa przedmówcy o tym, że w "11 minutach" nie ma prawie żadnej ciekawej postaci.

Goście Dwójki zastanawiali się też m.in. nad tym, czy Skolimowski powrócił w najnowszym obrazie do elementów ze swoich dawnych filmów, a także wskazywali, że z "11 minut" zrobić można pewien turystyczny użytek.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: prof. Tadeusz Lubelski (teoretyk i historyk filmu), Krzysztof Kwiatkowski (krytyk filmowy) 

Data emisji: 28.10.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/ag

Czytaj także

Jerzy Skolimowski: zaczęło się od komiksów o wojnie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 17:00
- Malarstwo było moją pierwszą pasją. Film przyszedł później, gdy z powodu pochodzenia społecznego nie przyjęto mnie na ASP - wspominał znakomity reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film Jerzego Skolimowskiego "11 minut" walczy o nagrodę w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2015 10:24
"11 minut" Jerzego Skolimowskiego walczy o główną nagrodę Londyńskiego Festiwalu Filmowego. O tym, czy ją zdobędzie przekonamy się w sobotę wieczorem.
rozwiń zwiń