"Starszy Pan B". Rozmowa o Jeremim Przyborze

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 16:55
- Był mistrzem języka polskiego, co widzimy w każdej niemal piosence. Na języku jego tekstów powinniśmy nieustanie uczyć się języka polskiego - stwierdził na antenie Dwójki Dariusz Michalski, autor biografii Jeremiego Przybory pt. "Starszy Pan B".
Audio
  • Dariusz Michalski opowiada o swojej nowej książce "Starszy Pan B" o Jeremim Przyborze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. prasowe

- Uważam, że autor książki powinien być porządkowany i wtrącać się rzadko - przyznał Dariusz Michalski, który w biografii Przybory przytacza wiele wspomnień bliskich, przyjaciół i współpracowników artysty. Wśród nich są Kalina Jędrusik, Barbara Krafftówna, Wiesław Michnikowski i wielu innych.

Wykonawcy, dla których pisał Przybora, zgodnie przyznają, że za każdym razem, kiedy śpiewali teksty jego piosenek, odkrywali coś nowego. - Potrafił ich prowadzić, większość tych przebojów to evergreeny - mówił autor.

- Przybora, znany z wyjątkowej elegancji, nie był postacią pomnikową. Szalenie lubił kobiety, ale nie był macho - zdradził biograf. - Książka nie buduje popiersia, pokazuje ryski. Ten fantastyczny starszy pan miał ludzkie cechy - stwierdził. W rzeczy samej, wiele tekstów skierowanych jest do konkretnych kobiet. Kryją historię i tajemnicę konkretnych relacji.

Mówiąc o Przyborze nie sposób pominąć Jerzego Wasowskiego. - Jeremi pisał teksty i na tych teksach Jerzy budował muzykę - mówił biograf. Obaj Starsi Panowie związani byli z Polskim Radiem. Obaj debiutowali jeszcze przed wojną: Przybora w roli spikera, a Wasowski - inżyniera. Od końca lat czterdziestych wspólnie przygotowywali radiowy kabaret Eterek. Jeremi Przybora został nawet laureatem "Diamentowego Mikrofonu", nagrody przyznawanej wybitnym twórcom radiowym. Było między nimi niezwykłe porozumienie. - Oni byli skazani na siebie - opowiadał Dariusz Michalski. W pierwszych dniach wojny, podczas bombardowań, w tym samym budynku na Zielnej nasłuchiwali BBC. Ich drogi krzyżowały się zanim zostali przyjaciółmi.

Książka "Starszy Pan B" miała premierę w grudniu minionego roku. Kilkanaście lat temu Dariusz Michalski opublikował również biografię Jerzego Wasowskiego pt. "Starszy pan A".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Lisiecka

Gość: Dariusz Michalski (biograf muzyków) 

Data emisji: 25.02.2020

Godzina emisji: 17.30

uk/am

Czytaj także

Jeremiego Przybory gawędy o sobie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 06:00
Filar literacki Kabaretu Starszych Panów, znakomity poeta, pracował w Polskim Radiu przed wojną jako spiker. Po wojnie Jeremi Przybora pisał teksty do stworzonego przez siebie Radiowego Teatrzyku "Eterek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. Giganci artyzmu rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 18:02
Bohaterami audycji z naszego cyklu, w którym sięgamy do radiowego archiwum, byli tym razem starsi panowie dwaj.
rozwiń zwiń