Jak powstaje budynek Muzeum Historii Polski?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 18:00
W oczekiwaniu na uroczyste otwarcie przyjrzeliśmy się powstającemu budynkowi Muzeum Historii Polski. Naszymi przewodnikami byli architekci z pracowni WXCA Szczepan Wroński i Krzysztof Budzisz. 
Powstająca siedziba Muzeum Historii Polski
Powstająca siedziba Muzeum Historii PolskiFoto: Paweł Siwek/Program 2 Polskiego Radia

Monumentalny i pełen symboliki

Monumentalny, ale nie całkowicie dominujący nad parkowym założeniem Cytadeli Warszawskiej. Pełen symboliki, widocznej już od fasady, dający przestrzeń na opowiedzenie o polskiej historii.

Odnoszący się do dziejów rodzimej architektury

Zbudowany z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a zarazem odnoszący się do dziejów rodzimej architektury. Taki jest powstający budynek Muzeum Historii Polski.

Będzie pełnić różnorodne funkcje

Zaprojektowany przez stołeczną pracownię WXCA da możliwość prezentacji nie tylko imponującej wystawy stałej i ekspozycji czasowych tego muzeum, lecz także będzie pełnić różnorodne funkcje. Sale: konferencyjno-widowiskowa i teatralna, przestrzenie edukacyjne, nowoczesne magazyny pozwalające na bezpieczne przechowywanie najcenniejszych eksponatów, ale też liczne przestrzenie rekreacyjne i porośnięty łąką kwietną dach, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Warszawę – to niektóre z atutów powstającej siedziby Muzeum Historii Polski.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]


Posłuchaj
29:41 2023_07_24 17_29_51_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Jak powstaje budynek Muzeum Historii Polski? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Szczepan Wroński i Krzysztof Budzisz (architekci z pracowni WXCA)

Data emisji: 24.07.2023

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Budowa nowej siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. KE zatwierdziła dotację rządu

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 13:53
Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie przez polski rządu budowy siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie kwotą 258,7 mln euro.
rozwiń zwiń