X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzieciństwo, koszmar i mit. Warszawa Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 10:00
– Czyn powstańczy w poezji Krzysztofa Baczyńskiego jest nie tylko spełnieniem historycznie doraźnej zemsty, lecz jawi się jako wyrok odwiecznego losu Warszawy i całej Polski – mówił w Dwójce poeta i krytyk literacki Piotr Matywiecki.
Audio
  • Dzieciństwo, koszmar i mit. Warszawa Baczyńskiego (Miasta pisarzy/Dwójka)
Tablica wmurowana w ścianę pałacu Blanka, w którym 4 sierpnia 1944 r. zginął Krzysztof Kamil Baczyński
Tablica wmurowana w ścianę pałacu Blanka, w którym 4 sierpnia 1944 r. zginął Krzysztof Kamil BaczyńskiFoto: Tomasz Jasiński/PR

– Mam wrażenie, że w poezji Baczyńskiego Warszawa jest z jednej strony tematem głównym, z drugiej zaś bardzo często głęboko ukrytym – stwierdził Piotr Matywiecki. – To nie był jednak chyba poeta miejski. Bardzo wiele jego na pół baśniowych fabuł, nie mówiąc o wierszach miłosnych, mogłoby dziać się w scenerii czystej natury. Wydaje się, że do miasta poetyckiego, często w sztuce przedstawianego jako rodzaj molocha, zapędziła go przede wszystkim wojna – mówił.

W serwisie specjalnym Polskiego Radia poświęconym powstaniu warszawskiemu znajdą Państwo dział związany z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim >>>

Krytyk opowiedział o trzech sposobach pojawiania się Warszawy w poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. – Pierwszy z nich jest prawie dziecięco-sentymentalny. To znana również z innych wierszy Baczyńskiego, chwilami naiwna dziecięcość. Jakby pisał to ktoś, kto w ten straszny czas, kiedy trzeba było bardzo szybko dojrzewać, wskoczył prosto z dzieciństwa – powiedział.

Kontrastująca z tym ujęciem druga Warszawa to miasto okrutnego realizmu, który u poety nie jest nigdy prostym przedstawieniem rzeczywistości.  – On zawsze jest, jak pisał Miłosz, za woalką romantyzmu – zauważył Piotr Matywiecki. – Ten realizm objawia się np. w "Balladzie o wisielcach", gdy czytamy o "czarnym wyroku drzwi", w które człowiek wpatruje się w obawie przed aresztowaniem i innymi okropnościami wojny. To niezwykle wymowny obraz – dodał.

Trzeci sposób istnienia Warszawy w poezji Baczyńskiego jest dominujący, bo wpisuje się w najważniejszy w tej twórczości nurt historiozoficznego mitu. – Warszawa w tych wierszach to miasto wielkiej i fatalistycznie pojmowanej przeszłości. Przykład tego znajdziemy w "Elegiach zimowych". Poeta pisze tam o pomnikach przeszłości: "z jakich czasów te kukły, / do jakich prowadzą miast?". Ma się poczucie ciążącej historycznej tradycji Warszawy, jakiegoś niewspółmiernego wyglądu warszawskich pomników w tym strasznym czasie, w którym przyszło żyć autorowi – mówił Piotr Matywiecki.

W przygotowanej przez Dorotę Gacek audycji "Miasta pisarzy" wysłuchaliśmy także Wiesława Budzyńskiego, autora wielu książek poświęconych poecie, m.in. "Warszawa Baczyńskiego", "Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila", "Testament Krzysztofa Kamila", a z nagrań archiwalnych Polskiego Radia przypomnieliśmy wspomnienia krewnych, przyjaciół, kolegów z konspiracji, powstańców: kuzynki poety Anieli Kmity-Piorunowej, Feliksy Drapczyńskiej - matki Basi Baczyńskiej, Juliusza Bogdana Deczkowskiego, powstańczego dowódcy i przyjaciela Baczyńskiego, oraz Zbigniewa Czajkowskiego, powstańca warszawskiego i świadka śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miron Białoszewski czyta "Pamiętnik z powstania warszawskiego"! Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 19:00
Po ponad 30 latach przypominamy słynne radiowe nagranie w nowym podziale: w 63 odcinkach 5-7 minutowych. Tak aby głos Białoszewskiego towarzyszył słuchaczom przez wszystkie dni Powstania, którego 70. rocznicę uroczyście obchodzimy w tym roku.
rozwiń zwiń