Miron Białoszewski czyta "Pamiętnik z powstania warszawskiego"! Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 19:00
Po ponad 30 latach przypominamy słynne radiowe nagranie w nowym podziale: w 63 odcinkach 5-7 minutowych. Tak aby głos Białoszewskiego towarzyszył słuchaczom przez wszystkie dni Powstania, którego 70. rocznicę uroczyście obchodzimy w tym roku.
Miron Białoszewski. Pamiętnik z powstania warszawskiego w jego autorskim odczytaniu od 1 sierpnia na antenie Dwójki
Miron Białoszewski. "Pamiętnik z powstania warszawskiego" w jego autorskim odczytaniu od 1 sierpnia na antenie DwójkiFoto: Tadeusz Sobolewski

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na antenie Dwójki>>>

Serwis specjalny poświęcony Powstaniu>>>

"Pamiętnik z powstania warszawskiego" Miron Białoszewski zaczął pisać w 1967 roku; pierwsze wydanie książki - to rok 1970. Dla radia pisarz czytał fragmenty książki od maja do sierpnia 1981  - w "karnawale" Solidarności. Pierwsza emisja "Pamiętnika" miała miejsce w sierpniu tego samego roku. Białoszewski, czytając dla radia fragmenty swojej książki, interpretował je w swoisty dla siebie sposób. Ponadto wersja radiowa uzupełniona jest uwagami Autora; zmienione są także ostatnie zdania czytanej książki.

Po ponad 30 latach przypominamy to nagranie w nowym podziale: w 63 odcinkach 5-7 minutowych. Tak, aby głos Białoszewskiego towarzyszył słuchaczom przez wszystkie dni Powstania, którego 70. rocznicę uroczyście obchodzimy w tym roku.
Miron Białoszewski: "Pamiętnik z powstania warszawskiego” - od 1 sierpnia do 3 października codziennie o godz.13.00; w soboty i niedziele o 14.00

Słuchanie "Pamiętnika” w interpretacji Autora poprzedziła audycja Joanny Szwedowskiej z udziałem Justyny Sobolewskiej, Tadeusza Sobolewskiego i Rafała Skąpskiego, w całości poświęcona historii tworzenia tej książki i jej odbioru przez różne pokolenia czytelników.

mm/jp

Czytaj także

Powstanie według Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 11:25
W archiwach Polskiego Radia zachował się "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w interpretacji autora. W niektórych fragmentach różni się od tekstu literackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Sobolewski: Białoszewski był niezłym hipsterem

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 13:00
- Dziś coraz więcej ludzi żyje tak jak on, choć niekoniecznie mają talent literacki - podkreślił w audycji "Życie na miarę literatury" znawca twórczości poety. O Mironie Białoszewskim rozmawialiśmy w Dwójce w kontekście niezwykłego - w pewnym sensie muzycznego - wydania jego dzieł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pudełko trzy, szpula pięć

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 16:42
Gdyby Białoszewski mógł zagrać Krappa – w istocie nie musiałby grać. Odsłuchałby któregoś siebie ze starej taśmy i nagrałby siebie sobie na przyszłość. Tyle by wystarczyło.
rozwiń zwiń