X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skrzypek, który robił samoloty. Pamiątki po Zbigniewie Seifercie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 14:30
– Zbyszek był majsterkowiczem. Zrobione przez niego w dzieciństwie samoloty wiszą na mojej ścianie. Do Archiwum Polskiego Jazzu przekazałam fragment jednego z nich, obok zdjęć, fantastycznych listów czy notatek – mówiła Małgorzata Seifert, siostra wybitnego skrzypka jazzowego.
Audio
  • Małgorzata Seifert i dr Adam Rusek o przekazaniu pamiątek po Zbigniewie Seifercie do Archiwum Polskiego Jazzu w Bibliotece Narodowej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Skrzypek, który robił samoloty. Pamiątki po Zbigniewie Seifercie
Foto: mmilin32/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Zbigniew Seifert to znacząca, choć trochę zapomniana postać historii polskiego jazzu. W tym roku mija 35 lat od jego śmierci. Z tej okazji Fundacja im. Zbigniewa Seiferta organizuje w lipcu pierwszy konkurs dla skrzypków jazzowych, natomiast rodzina artysty postanowiła oddać pamiątki po nim działającemu od trzech lat Archiwum Polskiego Jazzu w Bibliotece Narodowej. Uroczystość przekazania tych przedmiotów planowana jest na połowę lipca.

Archiwum gromadzi dorobek polskich jazzmanów i działaczy jazzowych. – Zależy nam głównie na rękopisach, korespondencji tych osób, mamy też mnóstwo zdjęć, dyplomów, plakatów i afiszów – wyliczał dr Adam Rusek z Biblioteki Narodowej. – Czasem trafiają też do nas różne tzw. artefakty materialne, czyli np. nagrody. Ale to margines naszych zbiorów, gromadzimy bowiem głównie papiery – dodał. W archiwum znajduje się wiele rzeczy pozostałych po Krzysztofie Komedzie, perkusiście Janie Zylberze czy Andrzeju Trzaskowskim.

Teraz placówka wzbogaci się o przedmioty związane ze Zbigniewem Seifertem. – Od dłuższego czasu zastanawiałam się, co z tym zrobić – mówiła Małgorzata Seifert. – Gdy powstało Archiwum Polskiego Jazzu, postanowiłam skorzystać z tej okazji i przekazać pamiątki właśnie tam. Lista rzeczy obejmuje ponad 40 pozycji. Dla mnie najcenniejsze są zdjęcia rodzinne i listy Zbyszka. Są tam też świadectwa szkolne i dyplomy wyższej szkoły muzycznej, plakaty i notatki – opowiadała.

Co jeszcze znalazło się w zbiorach Archiwum Polskiego Jazzu? O tym z gośćmi audycji "Kwadrans bez muzyki" rozmawiała Beata Stylińska.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: archiwum Jazz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Benny Golson: wyrzucili mnie i Coltrane'a z naszego pierwszego big bandu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 18:00
Dla nastoletniego muzyka to było wielkie rozczarowanie. Dziś ma on 84 lata i status jednego z najlepszych i najpopularniejszych kompozytorów jazzowych, a także cenionego saksofonisty. Mimo to wciąż powtarza: - Człowiek uczy się całe życie... Zapraszamy na drugą część opowieści Benny'ego Golsona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wywiad drogi z Tymonem Tymańskim

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 20:00
W "Rozmowach improwizowanych" wywiad, przynajmniej z perspektywy prowadzących, dość niezwykły: przeprowadzony z Ryszardem Tymonem Tymańskim około drugiej w nocy, w samochodzie, na trasie Oborniki Śląskie – Kraków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kopiński. Polak w Nottingham

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 10:00
O niespodziankach, jakie czekały na zachodnich muzyków grających trasy koncertowe w Polsce lat 80., o celtyckich echach w muzyce Alberta Aylera, o kolektywizacji ukraińskiej wsi - to tylko niektóre z tematów, które poruszyliśmy w rozmowie z Janem Kopinskim, znakomitym brytyjskim saksofonistą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata zamiast modlitwy wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 11:58
Nie ma drugiego tak biegłego w klasycznej muzyce Indii, a jednocześnie tak mocno związanego z jazzem tablisty jak Zakir Hussain. O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem, wirtuoz opowiadał w "Rozmowach improwizowanych".
rozwiń zwiń