Skrzypek, który robił samoloty. Pamiątki po Zbigniewie Seifercie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 14:30
– Zbyszek był majsterkowiczem. Zrobione przez niego w dzieciństwie samoloty wiszą na mojej ścianie. Do Archiwum Polskiego Jazzu przekazałam fragment jednego z nich, obok zdjęć, fantastycznych listów czy notatek – mówiła Małgorzata Seifert, siostra wybitnego skrzypka jazzowego.
Audio
  • Małgorzata Seifert i dr Adam Rusek o przekazaniu pamiątek po Zbigniewie Seifercie do Archiwum Polskiego Jazzu w Bibliotece Narodowej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Skrzypek, który robił samoloty. Pamiątki po Zbigniewie Seifercie
Foto: mmilin32/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Zbigniew Seifert to znacząca, choć trochę zapomniana postać historii polskiego jazzu. W tym roku mija 35 lat od jego śmierci. Z tej okazji Fundacja im. Zbigniewa Seiferta organizuje w lipcu pierwszy konkurs dla skrzypków jazzowych, natomiast rodzina artysty postanowiła oddać pamiątki po nim działającemu od trzech lat Archiwum Polskiego Jazzu w Bibliotece Narodowej. Uroczystość przekazania tych przedmiotów planowana jest na połowę lipca.

Archiwum gromadzi dorobek polskich jazzmanów i działaczy jazzowych. – Zależy nam głównie na rękopisach, korespondencji tych osób, mamy też mnóstwo zdjęć, dyplomów, plakatów i afiszów – wyliczał dr Adam Rusek z Biblioteki Narodowej. – Czasem trafiają też do nas różne tzw. artefakty materialne, czyli np. nagrody. Ale to margines naszych zbiorów, gromadzimy bowiem głównie papiery – dodał. W archiwum znajduje się wiele rzeczy pozostałych po Krzysztofie Komedzie, perkusiście Janie Zylberze czy Andrzeju Trzaskowskim.

Teraz placówka wzbogaci się o przedmioty związane ze Zbigniewem Seifertem. – Od dłuższego czasu zastanawiałam się, co z tym zrobić – mówiła Małgorzata Seifert. – Gdy powstało Archiwum Polskiego Jazzu, postanowiłam skorzystać z tej okazji i przekazać pamiątki właśnie tam. Lista rzeczy obejmuje ponad 40 pozycji. Dla mnie najcenniejsze są zdjęcia rodzinne i listy Zbyszka. Są tam też świadectwa szkolne i dyplomy wyższej szkoły muzycznej, plakaty i notatki – opowiadała.

Co jeszcze znalazło się w zbiorach Archiwum Polskiego Jazzu? O tym z gośćmi audycji "Kwadrans bez muzyki" rozmawiała Beata Stylińska.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: archiwum Jazz
Czytaj także

Benny Golson: wyrzucili mnie i Coltrane'a z naszego pierwszego big bandu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 18:00
Dla nastoletniego muzyka to było wielkie rozczarowanie. Dziś ma on 84 lata i status jednego z najlepszych i najpopularniejszych kompozytorów jazzowych, a także cenionego saksofonisty. Mimo to wciąż powtarza: - Człowiek uczy się całe życie... Zapraszamy na drugą część opowieści Benny'ego Golsona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wywiad drogi z Tymonem Tymańskim

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 20:00
W "Rozmowach improwizowanych" wywiad, przynajmniej z perspektywy prowadzących, dość niezwykły: przeprowadzony z Ryszardem Tymonem Tymańskim około drugiej w nocy, w samochodzie, na trasie Oborniki Śląskie – Kraków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kopiński. Polak w Nottingham

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 10:00
O niespodziankach, jakie czekały na zachodnich muzyków grających trasy koncertowe w Polsce lat 80., o celtyckich echach w muzyce Alberta Aylera, o kolektywizacji ukraińskiej wsi - to tylko niektóre z tematów, które poruszyliśmy w rozmowie z Janem Kopinskim, znakomitym brytyjskim saksofonistą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata zamiast modlitwy wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 11:58
Nie ma drugiego tak biegłego w klasycznej muzyce Indii, a jednocześnie tak mocno związanego z jazzem tablisty jak Zakir Hussain. O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem, wirtuoz opowiadał w "Rozmowach improwizowanych".
rozwiń zwiń