Louis de Funès krytykuje francuskie mieszczaństwo

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 21:30
Był komikiem pełną gębą, potrafił rozbawić widza, nie używając słów, w każdym filmie eksplorował całego siebie - tak goście Dwójki wspominali Louisa de Funèsa. Komizm znakomitego aktora był jednak również podszyty satyrą.
Audio
  • Fenomen Louisa de Funèsa (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Jaka jest zagadka fenomenu Louisa de Funsa? Na zdjęciu de Funs w filmie Człowiek orkiestra (1969)
Jaka jest zagadka fenomenu Louisa de Funèsa? Na zdjęciu de Funès w filmie "Człowiek orkiestra" (1969) Foto: PAP/DPA

Louis de Funès zagrał w ponad 130 filmach. Do najsłynniejszych należą: "Wielka włóczęga", seria o Fantomasie i żandarmie z Saint-Tropez, "Oscar", "Mania wielkości", "Skrzydełko czy nóżka" oraz "Kapuśniaczek". Co ciekawe, jego droga do aktorstwa była dosyć kręta. Przez wiele lat poszukiwał swojej życiowej pasji, zajmując się m.in. grą na pianinie w barach. Na ekrany trafił dopiero po trzydziestce. A zanim doczekał się swojej pierwszej wielkiej kreacji, zagrał około osiemdziesiąt niewielkich ról portierów, kucharzy i zdradzonych mężów.

Dziennik "The Times" nazwał Louisa de Funèsa "francuskim Chaplinem". Zdaniem reżysera filmowego Jakuba Cumana, podobieństwo jest przede wszystkim we... wzroście i w tym, że rozśmieszali, ale więcej punktów wspólnych nie ma.

- Na tym te podobieństwa się kończą. De Funès był zawodowym komikiem, tzn. świadomie pracował w branży filmowej, która była nastawiona na rozrywkę. Natomiast Chaplin jako pionier kina dużo mniej o nim wiedział, wiele rzeczy robił intuicyjnie. Poza tym Chaplin był tragikiem, tragikomikiem. Jak się ogląda jego filmy, ciężko znaleźć choćby jeden, który od początku do końca jest wesołą historią - wyjaśnił gość Dwójki.

Cuman zaznaczył, że Louis de Funès rozśmieszał przede wszystkim tekstami, które były pisane w scenariuszach, ale też potrafił rozbawić widza, nie używając słów. - Jego mimika, gestykulacja, tembr głosu były charakterystycznymi cechami wszystkich postaci, które obdarzał swoją osobą - podkreślił reżyser.

Pianista Maciej Grzybowski rozumie skojarzenia z Chaplinem, ale jego zdaniem więcej ich dzieli niż łączy.

- Obaj byli zdecydowanymi kontestatorami rzeczywistości. Przyświecały im jednak zupełnie różne cele. Chaplin był wielkim humanistą, poruszały go wielkie idee. De Funès był natomiast olbrzymim krytykiem mieszczaństwa francuskiego - tłumaczył Grzybowski.

Pianista stwierdził, że Louis de Funès był wybitnym przedstawicielem kultury francuskiej. - Jest typowym przedstawicielem lekkiej, musującej, sensualnej, śródziemnomorskiej kultury francuskiej, która jest szczytem sublimacji, ale jest również wyrafinowana intelektualnie. De Funès nie gra głupków i nie jest głupkiem w tych filmach - mówił gość Dwójki.

Posłuchaj całej rozmowy poświęconej Louisowi de Funèsowi w "Kwadransie bez muzyki", którą prowadził Grzegorz Dąbrowski.

mr/jp

Zobacz więcej na temat: aktorzy Francja komedia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

We Francji powstało muzeum Louisa de Funesa

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 17:19
W czasie wakacji placówka poświęcona postaci słynnego aktora czynna jest codziennie popołudniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brigitte Bardot: jestem wolna, robię co chcę!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 18:00
Mówisz: Brigitte Bardot, myślisz: seks, film i prawa zwierząt. Francuska aktorka, modelka i działaczka społeczna 28 września skończyła 79 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Łuczak: Bareja jest obecny w naszej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 16:45
- Na dzisiejszy świat patrzę oczyma Barei. Mam takie skojarzenia - mówił w Jedynce autor książki "Miś - czyli świat według Barei".
rozwiń zwiń