X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przy dobrej książce dla dzieci bawią się także dorośli

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 19:00
- Założeniem literatury dla najmłodszych powinno być, że jej odbiorca jest inteligentny, potrafi łączyć fakty i od dorosłej osoby odróżnia go tylko nieco mniejsza wiedza o świecie - mówił w Dwójce Daniel Mizieliński, autor książek dla dzieci.
Audio
  • Rynek książek dla dzieci. Audycja z udziałem Ewy Stiasny, Małgorzaty Cackowskiej, Daniela Mizielińskiego i Aleksandra Cieślak (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Przy dobrej książce dla dzieci bawią się także dorośli
Foto: Glow Images/East News

Wydawnictwo Dwie Siostry ogłosiło konkurs "Jasnowidze" na książkę dla dzieci. To dobry pretekst, by zastanowić się nad kondycją tej literatury w Polsce. Zdaniem autorki Aleksandry Cieślak obecnie panuje duże zainteresowanie tytułami dla najmłodszych. - One są kolekcjonowane. Dorośli ludzie kupują je sobie na prezenty. Ten rynek ma się bardzo dobrze – powiedziała.

Rewolucję na początku XXI wieku zapoczątkowały takie wydawnictwa jak Dwie Siostry, które po okresie zapaści polskiej literatury dla dzieci w latach 90. zaczęły szukać nowej formuły wydawniczej. - Nie było wzorców i wszyscy starali się robić różne rzeczy. Dzięki temu polska książka dla dzieci weszła na najwyższy światowy poziom - zauważał Daniel Mizieliński z wydawnictwa Hipopotam Studio. Jego zdaniem sukces kilku autorów sprawił jednak, że dziś nowi twórcy książek zaczynają się na nich za bardzo wzorować, zamiast szukać własnej drogi.

Rozmówca Aldony Łaniewskiej-Wołłk zwracał również uwagę, że obecnie nacisk wydawnictw dla dzieci jest przesunięty na szatę graficzną: - Niestety jest mało tekstów, które dorównują poziomowi graficznemu książek. Między tymi elementami jest gigantyczna dysproporcja – podkreślił.

Zdaniem Mizielińskiego książki dla dzieci powinny w swojej treści docierać także do dorosłego czytelnika. Podobnego zdania jest Ola Cieślak. - Pisząc teksty dla dzieci, staram się mieć w pamięci, że jednak czytają je dorośli, więc też powinni się przy tym dobrze bawić. Jeśli im się książka spodoba, to spodoba się także dzieciom - uważa.

W audycji  "Kwadrans bez muzyki" o rynku książek dla dzieci wypowiedziały się także Małgorzata Cackowska, jurorka konkursu na książkę roku polskiej sekcji IBBY, oraz Ewa Stiasny z wydawnictwa Dwie Siostry. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Audycję przygotowała Aldona Łaniewska-Wołłk.

bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie czytają rodzice - nie czytają ich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 14:31
- Rodzimy się analfabetami i powinniśmy być wychowywani do czytania. Jeżeli ktoś nam nie zaszczepi tego wirusa w bardzo wczesnym wieku, to będziemy mieli problemy z chęcią czytania w późniejszym wieku - mówił w Jedynce dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski w związku z akcją "Czytam sobie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idealny przepis na bajkę można włożyć między bajki

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 14:30
Ci, którzy dzieciństwo mają już za sobą, często we wspomnieniach wracają do bajek, które pobudzały ich wyobraźnię. Dlaczego w pamięci pozostają takie, a nie inne baśniowe opowieści? Czy istnieje przepis na bajkę idealną?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Dehnel: szukałem literówek w "W pustyni i w puszczy"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 16:11
Pisarz przyznał w radiowej Jedynce, że gdy miał 5 lat trafił do szpitala i w trakcie rekonwalescencji szukał błędów w "W pustyni i w puszczy". Zaznaczał te literówki wkładając między kartki chusteczki higieniczne pachnące lizolem.
rozwiń zwiń