Kafka kochał na odległość

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 16:00
- Myśl, że codziennie widziałby swą wybrankę, wywoływała u niego mdłości - mówiła w Dwójce Jacqueline Raoul-Duval, autorka książki "Zakochany Kafka".
Audio
  • Jacqueline Raoul-Duval o książce "Zakochany Kafka" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Franz Kafka w 1906 roku
Franz Kafka w 1906 rokuFoto: http://commons.wikimedia.org/wiki/Franz_Kafka/File:Kafka1906.jpg

Biograficzna powieść na podstawie listów i dzienników pisarza, śledzi losy jego czterech związków i pokazuje geniusza owładniętego miłością. Jacqueline Raoul-Duval zwracała uwagę, że polskie tłumaczenie tytułu książki (w oryginale "Kafka, wieczny narzeczony") nie do końca oddaje charakter romansów pisarza. - Polski tytuł, "Zakochany Kafka", został wybrany w celach handlowych. Tymczasem prawdą jest, że Kafka, choć był zakochany przez całe życie, to jego miłości były bardzo dziwne, różne od namiętności, które znamy - opowiadała pisarka. - Na przykład kochał kobietę, której nie chciał widzieć, i która mieszkała o siedem godzin jazdy pociągiem od Pragi...

Prowadziła: Ewa Stocka-Kalinowska

Gość: Jacqueline Raoul-Duval (autorka książki "Zakochany Kafka")

Tytuł audycji: "Kwadrans bez muzyki"

Data emisji: 5.11.2014

Godzina emisji: 15.00

bch/mm

Czytaj także

Niepokojący Franz Kafka

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 17:00
Trudna – tak w sensie odczytania sensów, jak i odkrywanych idei – twórczość pisarza z Pragi stała się wyzwaniem dla współczesnych filozofów. W 90. rocznicę śmierci Franza Kafki przypominamy Dwójkową rozmowę o tym, jak czytać jego dzieła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gastrofaza", czyli jak przeżuwał Franz Kafka

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 16:09
– Niesamowita ręka do tematów, świetne pióro, ciekawość świata, rozbrajające poczucie humoru, umiejętność popularyzowania nauki... Książki Mary Roach to olśnienia dla odważnych – mówił w Dwójce Piotr Kofta o autorce m.in. "Gastrofazy".
rozwiń zwiń