X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niepokojący Franz Kafka

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 17:00
Trudna – tak w sensie odczytania sensów, jak i odkrywanych idei – twórczość pisarza z Pragi stała się wyzwaniem dla współczesnych filozofów. W 90. rocznicę śmierci Franza Kafki przypominamy Dwójkową rozmowę o tym, jak czytać jego dzieła.
Audio
  • Zrozumieć Franza Kafkę. Z redaktorami książki "Nienasycenie. Filozofowie o Kafce" rozmawia Dorota Gacek (Dwójka)
Franz Kafka
Franz KafkaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Pewnego dnia człowiek budzi się przemieniony w dużego robaka. W innej opowieści pewien geometra, K., próbuje dostać się do górującego nad wioską zamku – od mieszkających tam urzędników zależy bowiem wszystko, tylko oni mogliby sprawić, że dla K. znajdzie się we wiosce miejsce. Jeszcze w innej, chyba najbardziej znanej historii pewien Józef K. zostaje, z niewiadomych mu powodów, aresztowany. Z biegiem czasu tajemnicza władza sądowa osacza go coraz bardziej.

Te przywołane, w największym skrócie, przypadki niektórych bohaterów Franza Kafki, przypominają, jak zagadkowa i wieloznaczna (otwarta na różnorakie sensy) jest twórczość autora "Zamku". Nie dziwi więc zatem fakt, że praski pisarz należy do tych twórców, których dzieła wzbudzają szczególne zainteresowanie filozofów.

– Jako wieloletni czytelnicy Kafki jesteśmy wciąż nienasyceni: jego lekturą, rozumieniem. Dlatego sięgamy po różne odczytania, w tym filozofów. A w pewnym sensie nienasycone są również te interpretacje, po które sięgamy: każda otwiera nowe sensy. Ten proces jest nieskończony – opowiadali w Dwójkowej "Zakładce literackiej" Łukasz Musiał i Arkadiusz Żychliński, redaktorzy nowo wydanej książki "Nienasycenie. Filozofowie o Kafce".

Paradoksalnie jednak uczuciu nienasycenia może towarzyszyć, przy lekturze Kafki, uczucie odwrotne: swoiste nasycenie interpretacjami. Przecież o autorze "Procesu" napisano już całą bibliotekę opracowań, komentarzy, przypisów do przypisów. Niestety, owo nasycenie wiąże się zazwyczaj z krążeniem wokół kilku utartych odczytań: Kafka pisarzem podejmującym problematykę absurdu ludzkiej egzystencji, Kafka prorokiem totalitaryzmów. Źródłem tego, rzecz jasna mylnego przeświadczenia, że z góry już wszystko wiadomo, co u Kafki znajdziemy, może być i nieuważna lektura, i szkolna edukacja, i… brak nowych, odkrywczych, a choćby i budzących interpretacyjną burzę odczytań.

– Najlepiej patrzeć na te eseje jako na dwanaście propozycji lekturowych – mówił o antologii "Nienasycenie….", zbierającej szkice wybitnych filozofów XX i XXI wieku poświęcone pisarstwu Kafki, Arkadiusz Żychliński . – Wszystkie te teksty, biorąc je z osobna, nie proponują żadnego prawdziwego obrazu Kafki w takim klasycznym tego słowa znaczeniu – ale kiedy przeczytamy je razem, wyłoni się obraz Kafki dla nas bliski, ważny dla ludzi XX, XXI wieku – dodawał Łukasz Musiał

Niektóre ze zgromadzonych w antologii esejów ukazują się w polskim przekładzie po raz pierwszy. Książkę otwiera klasyczny już i często komentowany esej Waltera Benjamina napisany w 10. rocznicę śmierci autora "Procesu" (próba odczytania przez kontekst mesjanizmu i "religijności bez religii"), zamyka zaś tekst Giorgia Agambena sprzed trzech lat. Włoski filozof pisze w nim o możliwych znaczeniach inicjału K. w powieściach Kafki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, jaką z redaktorami książki "Nienasycenie. Filozofowie o Kafce" (wydawnictwo Korporacja Ha!art)  przeprowadziła Dorota Gacek.
jp

Zobacz więcej na temat: filozofia Praga
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieskończona biblioteka Italo Calvino

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 12:00
W "Rozmowach po zmroku" odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Życie na miarę literatury". Tym razem rozmawialiśmy o Italo Calvino, jednym z najważniejszych włoskich pisarzy XX w., autorze słynnej książki "Jeśli zimową nocą podróżny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Melancholia w literaturze – poznanie i terapia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:42
Kolejną audycję z cyklu "Życie na miarę literatury" poświęciliśmy fascynującemu i niejednoznacznemu – otwartemu na wielość odczytań – motywowi melancholii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milan Kundera – biografia nie całkiem ukryta

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 19:00
– Deklarując niechęć do mówienia o własnym życiorysie, Kundera prowadził literacką grę, wielokrotnie umieszczając w swoich książkach partie mniej lub bardziej jawnie autobiograficzne – mówił w Dwójce Leszek Engelking o pisarzu, który skończy w tym roku 85 lat.
rozwiń zwiń