Czy KGB zabiło Alberta Camus?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 11:50
- Czy zerwanie z komunizmem i krytyka sowieckiej inwazji na Węgry były wystarczającym powodem, by wydać wyrok? - pyta retorycznie pisarz Włodzimierz Kalicki.
Audio
  • Czy KGB zabiło Alberta Camus? (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Albert Camus. Jego śmierć w 1960 roku wstrząsnęła całą Francja
Albert Camus. Jego śmierć w 1960 roku wstrząsnęła całą FrancjaFoto: wikipedia, domena publiczna

55 lat temu w wypadku samochodowym zginął 46-letni francuski noblista Albert Camus. Tragiczna śmierć pisarza w pełni sił twórczych wstrząsnęła całą Francją i - choć znany jest przebieg oraz przyczyny tego wypadku - do dziś powracają teorie, że nie była to śmierć przypadkowa. Za teorią o zamachu przemawia nagła zmiana planów podróży (Camus miał wracać do Paryża pociągiem) oraz niepotwierdzone informacje ze środowisk zbliżonych do radziecki służb specjalnych

Włodzimierz Kalicki nie jest zwolennikiem teorii spiskowej i przychyla się raczej do dosyć prawdopodobnej hipotezy, że o wypadku zdecydowała awaria niezbyt bezpiecznego samochodu. Nie brakuje jednak głosów sugerujących, że na oponie samochodu mógł zostać umieszczony niewielki ładunek wybuchowy.

Ale czy możliwie, by żandarmeria przegapiła ślady zamachu? I czy tak poważną sprawę udałoby się całkowicie zatuszować po obu stronach żelaznej kurtyny?

***

Tytuł audycji: "Kwadrans bez muzyki"

Prowadził: Ewa Stocka-Kalinowska

Gość: Włodzimierz Kalicki (pisarz i publicysta)

Data emisji: 12.01.2015

Godzina emisji: 15.00

mm/mc

Czytaj także

Albert Camus - ofiara własnego sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 05:45
- Albert Camus został zbanalizowany w szkolnej recepcji. W stulecie jego urodzin stwierdzamy, że to, co jest ciekawe i fascynujące, to biografia pisarza - mówił w Dwójce Jarosław Kuisz z internetowego tygodnika "Kultura Liberalna".
rozwiń zwiń