"Antygona w Nowym Jorku" mówi po ukraińsku

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 21:00
– Myślę, że wymowa tej sztuki zyskała poprzez ostatnie wydarzenia na Ukrainie – mówił aktor Siergiej Gusiev o spektaklu według dramatu Janusza Głowackiego.
Audio
  • Rozmowa o ukraińskiej "Antygonie w Nowym Jorku" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Bohaterowie Antygony w Nowym Jorku spotykają się na ławeczce, gdzie prowadzą długie rozmowy imigrantów (zdjęcie ilustracyjne)
Bohaterowie "Antygony w Nowym Jorku" spotykają się na ławeczce, gdzie prowadzą długie rozmowy imigrantów (zdjęcie ilustracyjne)Foto: sopasnor/flickr/cc

"Antygonę w Nowym Jorku" Narodowego Teatru Ukraińskiego z Charkowa można w dniach 21-22 kwietnia zobaczyć w warszawskim Teatrze Imka. Spektakl opowiada historię żyjących w Nowym Jorku emigrantów: Polaka Pchełki, Żyda Saszy oraz Portorykanki Anity.

– Sztuka porusza problem samotności człowieka, jego zagubienia we współczesnym świecie – powiedział reżyser spektaklu Andrzej Szczytko. – Mówi też o problemie emigrantów, który jest ciągle aktualny w bardzo wielu krajach, także na Ukrainie – mówił, dodając, że Janusz Głowacki doskonale uchwycił hipokryzję i kłamstwo świata, które w kontekście emigracji jest szczególnie bolesne.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzi: Monika Kolet
Data emisji: 21.04.2015
Godzina emisji:
15.00

mc/bch

Czytaj także

Janusz Głowacki: Ukraińcy marzą o takim liderze jak Wałęsa

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 20:00
- Film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" chcieli pokazać na Majdanie, ale ze względu na oszczędności, wyświetlili w pobliskim kinie. Entuzjazm był nieprawdopodobny, oni czuli, że to jest ich historia - mówił w Dwójce pisarz, autor scenariusza do filmu o przywódcy Solidarności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macho czy słabeusz? Janusz Głowacki i jego bohater

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 22:00
– Myślę, że stworzyłem raczej typ nieśmiałego, przegranego mężczyzny miotającego się między kobietami – mówił w Dwójce słynny pisarz, scenarzysta i dramaturg, odnosząc się do zarzutów, które padły podczas tegorocznego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń