Janusz Głowacki: Ukraińcy marzą o takim liderze jak Wałęsa

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 20:00
- Film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" chcieli pokazać na Majdanie, ale ze względu na oszczędności, wyświetlili w pobliskim kinie. Entuzjazm był nieprawdopodobny, oni czuli, że to jest ich historia - mówił w Dwójce pisarz, autor scenariusza do filmu o przywódcy Solidarności.
Audio
  • Janusz Głowacki: Ukraińcy marzą o takim liderze jak Wałęsa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Janusz Głowacki
Janusz Głowacki Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Janusz Głowacki brał udział w ukraińskiej premierze filmu Andrzeja Wajdy, która miała miejsce wiosną tego roku. Obraz "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Ukraińcom spodobał się tak bardzo, że jego kwietniowa emisja w pierwszym kanale ukraińskiej telewizji przyciągnęła przed telewizory około 20 milionów widzów. Choć Janusz Głowacki był pod wrażeniem atmosfery w Kijowie i wolnościowych dążeń jego mieszkańców, to poważnie obawia się o dalszy los Ukraińców.

- Wschód Ukrainy jest już właściwie oddany. Mam nadzieję, że Zachód uda się uratować, bo to są ludzie tak zdeterminowani, wspaniali i tak dziko odważni, że to zatyka. Jeśli Putin nie wyśle czołgów do Kijowa, to oni już się nie zwrócą w stronę Rosji. Wyzwolili się spod jej czaru, kiedy polała się krew na Majdanie - mówił pisarz w rozmowie z Jerzym Kisielewskim.

Jednocześnie Głowacki przywoływał słowa swojego przyjaciela, rosyjskiego pisarza Wiktora Jerofiejewa, który po podpisaniu listu przeciwko aneksji Krymu, stracił pracę w telewizji i jest bojkotowany przez część swoich znajomych. - On się zaczął obawiać o swoje życie. Mówi, że Putin musi iść do przodu, bo za nim stoją ludzie, którzy go chętnie wymienią. Jego całym kapitałem jest dziki entuzjazm narodu. Bez tego będzie po nim, w związku z czym czarno widzę dalszy rozwój wypadków...

Więcej na temat ukraińskich przemyśleń Janusza Głowackiego, ale też anegdot z okresu pracy nad filmem "Wałęsa. Człowiek z nadziei" - w nagraniu audycji "O wszystkim z kulturą".

bch, ac

Czytaj także

Głowacki: w radiu słowo musi być ostre jak nóż

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 21:30
"Raport Piłata" i "Jutro będzie mecz" to dwa słuchowiska według tekstu Janusza Głowackiego, które biorą udział w XIII Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. W radiowej Jedynce znany dramaturg i prozaik mówił o różnicach między tworzeniem dla radia, a innymi rodzajami pisarstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Głowacki: tytuł "Przyszłem" wziąłem z Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 14:05
- Lecha Wałęsy nie można nie lubić. To jest fantastyczna postać, która ma cudowny język, nie do podrobienia - powiedział Janusz Głowacki podczas promocji swojej książki "Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz poznać Nowy Jork? Zacznij od barów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
– Ernest Hemingway twierdził, że nie da się zrozumieć amerykańskiej literatury bez wypicia kilku głębszych w nowojorskich barach – mówiła w Dwójce Małgorzata Kałuża, korespondentka Polskiego Radia w Nowym Jorku, autorka książki "W cieniu prohibicji".
rozwiń zwiń