Macho czy słabeusz? Janusz Głowacki i jego bohater

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 22:00
– Myślę, że stworzyłem raczej typ nieśmiałego, przegranego mężczyzny miotającego się między kobietami – mówił w Dwójce słynny pisarz, scenarzysta i dramaturg, odnosząc się do zarzutów, które padły podczas tegorocznego Festiwalu Conrada.
Audio
  • Janusz Głowacki i Olena Leonenko o literaturze, polityce, muzyce i o sobie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Janusz Głowacki
Janusz GłowackiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

>>>Dwójka na Conrad Festival 2014<<<

– Miałem spotkanie z publicznością, wspólnie z Ingą Iwasiów, która reprezentuje nurt feministyczny – opowiadał twórca. – To ona powiedziała, że jestem symbolem literatury maczoistycznej. Zacząłem się więc tłumaczyć, że kobiety w moich sztukach i książkach są o wiele lepsze od mężczyzn, choć przegrywają. Inga Iwasiów odparła: "Właśnie! A powinny wygrywać" – wspominał.

Seks to nic strasznego. "W powietrzu" Ingi Iwasiów >>>

Janusz Głowacki uważa jednak, że typ męskiego bohatera, który powołuje do życia w swojej literaturze, odbiega od wzorca wskazywanego przez koleżankę po piórze. – Na przykład w "Polowaniu na muchy" był taki słabiutki mężczyzna, manipulowany przez kobiety – powiedział. – Chciałem stworzyć postać odbiegającą od wzorców literatury polskiej. Do tej pory jej bohaterem był partyzant, akowiec, z którego rozporka po rozpięciu sypały się łuski – tłumaczył.

Całej rozmowy z pisarzem oraz jego partnerką Oleną Leonenko, którą - jak żartuje - kocha bez wzajemności, wysłuchać można w dołączonym nagraniu audycji "O wszystkim z kulturą".

Z gośćmi Dwójki rozmawiał Jerzy Kisielewski.

mc, ei

Czytaj także

Głowacki: w radiu słowo musi być ostre jak nóż

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 21:30
"Raport Piłata" i "Jutro będzie mecz" to dwa słuchowiska według tekstu Janusza Głowackiego, które biorą udział w XIII Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. W radiowej Jedynce znany dramaturg i prozaik mówił o różnicach między tworzeniem dla radia, a innymi rodzajami pisarstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Głowacki: tytuł "Przyszłem" wziąłem z Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 14:05
- Lecha Wałęsy nie można nie lubić. To jest fantastyczna postać, która ma cudowny język, nie do podrobienia - powiedział Janusz Głowacki podczas promocji swojej książki "Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz poznać Nowy Jork? Zacznij od barów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
– Ernest Hemingway twierdził, że nie da się zrozumieć amerykańskiej literatury bez wypicia kilku głębszych w nowojorskich barach – mówiła w Dwójce Małgorzata Kałuża, korespondentka Polskiego Radia w Nowym Jorku, autorka książki "W cieniu prohibicji".
rozwiń zwiń