"Wytwórnia piosenek". Żartem w wojenną traumę

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 08:11
- To przedstawienie opowiada historię filmu "Zakazane piosenki" i perypetii z nim związanych - mówił w Dwójce Maciej Wojtyszko reżyser spektaklu w łódzkim Teatrze Powszechnym.
Audio
  • Maciej Wojtyszko o spektaklu "Wytwórnia piosenek". Rozmawia Anna Lisiecka (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Wytwórnia piosenek to komedia o miłości, historii filmowej Łodzi i wspomnieniach z okupowanej Warszawy (zdjęcie ze spektaklu)
"Wytwórnia piosenek" to komedia o miłości, historii filmowej Łodzi i wspomnieniach z okupowanej Warszawy (zdjęcie ze spektaklu)Foto: Kasia Chmura/materiały promocyjne Teatru Powszechnego

"Wytwórnia piosenek" opowiada o tym, jak w 1945 roku w atelier przy ul. Łąkowej w Łodzi spotkali się reżyser Leonard Buczkowski i scenarzysta Ludwik Starski, by stworzyć reportaż dokumentujący twórczość ulicznych muzyków warszawskich z czasów okupacji oraz twórczość partyzancką. Zamiar ten zaowocował jedną z najważniejszych produkcji w polskiej kinematografii. - "Zakazane piosenki" powstały po tragedii powstania warszawskiego - opowiadał Maciej Wojtyszko. - Zamiast jednak robić film o męczeństwie, Buczkowski i Starski postanowili opowiedzieć o tym, jak Polaków nie opuszczało poczucie humoru - dodawał.

Publiczność waliła na film drzwiami i oknami, nie spodobał się on jednak komunistycznym ideologom. Źle kojarzyła im się nawet zwykła chusteczka do nosa.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Anna Lisiecka

Gość: Maciej Wojtyszko (reżyser)

Data emisji: 26.05.2015

Godzina emisji: 15.00

bch/mm

Czytaj także

"Lament łódzki". Spektakl o fenomenie polskiego narzekania

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 18:21
- Internet pełen jest komentarzy, że Łódź jest brzydka, prowincjonalna, biedna, że Warszawa ją skanibalizowała. Jest w tym coś z karykatury, ale też prawdy nie tylko o łodzianach, ale w ogóle o Polakach - mówił w radiowej Jedynce Mariusz Grzegorzek, reżyser spektaklu, który zostanie pokazany w ramach Festiwalu Czterech Kultur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Violetta Villas - mistyczka, dziwaczka, furiatka

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 18:00
Rozmowa z Tomaszem Wygodą, reżyserem spektaklu "Melancholia/Violetta Villas", którego premiera odbyła się 27 marca w Łodzi.
rozwiń zwiń