Prof. Leszek Rózga. Człowiek, który wciąż szukał piękna

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 17:00
Wybitny rysownik, grafik, malarz i poeta prof. Leszek Rózga zmarł 15 lipca w wieku 91 lat. – Był artystą renesansowym – opowiadał jego współpracownik prof. Krzysztof Wieczorek.
Audio
  • Wspomnienie o prof. Leszku Rózdze. Opowiadają: jego uczeń i współpracownik prof. Krzysztof Wieczorek z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Piotr Nowicki, historyk sztuki (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glowimages/East News

– Przede wszystkim miał ogromny talent plastyczny, znakomity warsztat. Piękno znajdował w pejzażach, ludziach, we wszystkim. Potem przetwarzał je w swój własny, wyjątkowy sposób – podkreślał prof. Krzysztof Wieczorek. – Z dużą łatwością wypowiadał się nie tylko językiem plastycznym, ale także słowem. Wydał kilka tomików poezji i swoje wspomnienia z czasów wojny – dodał.

O prof. Rózdze opowiadał również współpracujący z nim od lat. 70. ubiegłego stulecia historyk sztuki Piotr Nowicki. - Był wspaniałym, niesłychanie precyzyjnym grafikiem – mówił. Artyści podkreślali wyjątkowe poczucie humoru prof. Rózgi – autora, ale i bohatera wielu anegdot, ale wspominali również jego studenckie lata.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 27.07.2015

Godzina emisji: 15.00

kd/mm

Zobacz więcej na temat: poezja SZTUKA
Czytaj także

Przepis na reżysera według Jana Kulczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 11:50
- Młodzi adepci tego zawodu często popełniają duży błąd - mówił w archiwalnym nagraniu zmarły 12 kwietnia wieloletni dziekan stołecznej Akademii Teatralnej.
rozwiń zwiń