Przepis na reżysera według Jana Kulczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 11:50
- Młodzi adepci tego zawodu często popełniają duży błąd - mówił w archiwalnym nagraniu zmarły 12 kwietnia wieloletni dziekan stołecznej Akademii Teatralnej.
Audio
  • Prof. Jan Kulczyński o swojej fascynacji Szekspirem (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Prof. Jan Kulczyński o współpracy z aktorem Jackiem Woszczerowiczem (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jan Kulczyński o specyfice zawodu reżysera (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Profesor Jan Kulczyński wspomina wybuch II wojny światowej (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jan Kulczyński o swoich niemieckich przyjaźniach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Prof. Jan Kulczyński za zasługi dla rozwoju kultury polskiej odznaczony został w 2011 r. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Prof. Jan Kulczyński za zasługi dla rozwoju kultury polskiej odznaczony został w 2011 r. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Im się myli Akademia Teatralna z Akademią Smorgońską, w której uczono tańczyć niedźwiedzie. Tymczasem założenie, że reżyser wymaga, a aktor ma realizować jego pomysły, jest z gruntu nieprawdziwe - kontynuował swój wykład Jan Kulczyński. Zdaniem pedagoga powołaniem reżysera jest wydobywanie twórczych potencjałów z ludzi, z którymi pracuje. - Ponieważ otaczają go osoby delikatne z natury, to musi je kochać, wierzyć w nie i tak nimi sterować, żeby tego nie zauważyły - dodawał.

Jako przykład umiejętnego prowadzenia aktorów Jan Kulczyński przywoływał sposób Juliusza Osterwy na młodych, nabzdyczonych aktorów.

W swoich wspomnieniach przywoływał swoje reżyserskie prace związane z najukochańszym autorem Williamem Szekspirem, opowiadał o doświadczeniach pracy w Getyndze, wracał do czasów II wojny światowej. Cykl gawęd z profesorem Janem Kulczyńskim nagrała w roku 1998 Hanna Szof.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Opracowanie: Iwona Malinowska

Data emisji: 4-8.05.2015

Godzina emisji: 11.45

bch/mc

Czytaj także

Stefan Treugutt. Objaśniał teatr milionom

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 22:30
– Wybrałam Treugutta na studiach nie z powodu autorytetu naukowego, ale jego cotygodniowych występów w Teatrze Telewizji - mówiła o mistrzu polskiej teatrologii prof. Maria Prussak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Matyjaszkiewicz - wielki aktor, fascynat liczb

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 10:00
21 kwietnia zmarł Jan Matyjaszkiewicz. W Dwójce żegnali go i wspominali współpracownicy, znajomi, przyjaciele.
rozwiń zwiń