Pan Bach i inni znajomi Mirona Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 17:00
– Bach i Mozart to tacy sami ludzie, jak pani Reginka mieszkająca na parterze przy placu Dąbrowskiego – mówił Jan Falkowski, autor książki-indeksu postaci w twórczości Białoszewskiego.
Audio
  • Pan Bach i inni znajomi Mirona Białoszewskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Grafika według portertu Jana Sebastiana Bacha z 1725 r.
Grafika według portertu Jana Sebastiana Bacha z 1725 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

Tytuł "Pan Mozart, pan Bach, pani Reginka, ja" Jan Falkowski zaczerpnął z jednego z tekstów Białoszewskiego. – To ludzie, którzy występują na równi. Nie wiemy, czy to pan Mozart i pan Bach uwznioślają panią Reginkę i samego Mirona, czy może odwrotnie: pani Reginka w jakiś błogosławiony sposób wpływa na pana Bacha i pana Mozarta, by stali się bliskimi osobami – zastanawiał się autor książki.

Publikacja Jana Falkowskiego to indeks postaci występujących w utworach Mirona Białoszewskiego. Gość Dwójki opowiadał m.in. o tym, kto pojawia się tam najczęściej, co dla warszawskiego twórcy napisał Jan Kochanowski jeszcze w XVI wieku, a także o tym, który kompozytor zdaniem Białoszewskiego służy do "ulatniania ludzkości".

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Jan Falkowski (autor książki "Pan Mozart, pan Bach, pani Reginka, ja. Spotkania z ludźmi i kulturą w twórczości Mirona Białoszewskiego")

Data emisji: 30.08.2016

Godzina emisji: 15.00

mc/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

900 nieznanych tekstów Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 10:00
- Jest to zbiór utworów właściwe z całego okresu aktywności poetyckiej - mówił Maciej Byliniak o tomach tekstów warszawskiego poety, które zostaną wydane pod koniec tego roku.
rozwiń zwiń