900 nieznanych tekstów Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 10:00
- Jest to zbiór utworów właściwe z całego okresu aktywności poetyckiej - mówił Maciej Byliniak o tomach tekstów warszawskiego poety, które zostaną wydane pod koniec tego roku.
Audio
  • Z Maciejem Byliniakiem o przygotowywanych do druku tomach tekstów Mirona Białoszewskiego rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)
Miron Białoszewski, lipiec 1971
Miron Białoszewski, lipiec 1971 Foto: PAP/Henryk Rosiak

Po ponad trzydziestu latach od śmierci Mirona Białoszewskiego Państwowy Instytut Wydawniczy opublikuje nieznane, rozproszone po czasopismach oraz nigdy wcześniej niewydane utwory Mirona Białoszewskiego.

Będzie to obszerny (około 900 tekstów) zbiór wierszy, w których, jak podkreślał gość Dwójki, można odnaleźć świadectwa niemalże z każdego etapu biografii poety. Jednym z "wyrazistych i poruszających wątków" tej publikacji będzie ten związany z życiem uczuciowym. - Nie znaliśmy w twórczości Białoszewskiego takich tekstów o charakterze miłosnego wyznania, intymnego świadectwa tęsknoty do ukochanej osoby czy bólu po rozstaniu - podkreślał Maciej Byliniak, opowiadając o tych wierszach.

***
Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Maciej Byliniak (redaktor, tłumacz, "mironolog")

Data emisji: 17.08.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

jp/ei


Czytaj także

"Mam wrażenie, że Białoszewski wciąż pisze"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 13:00
– Pisarz ze swymi nowymi utworami znajduje nową publiczność – mówił Tadeusz Sobolewski o książkach Mirona Białoszewskiego wydanych bez cenzuralnych skrótów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto duchów. Literacki przewodnik po Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 21:00
– Na mapie warszawskich miejsc, które pojawiają się w horrorach, są Praga, tereny dawnego getta, a także Stare Miasto – mówił krytyk literacki Paweł Dunin-Wąsowicz.
rozwiń zwiń