X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Sposób życia z epoki kamienia utrzymał się do dziś"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 08:00
- Ludzie mieszkali w jednym miejscu, budowali domy, zajmowali się rolnictwem i hodowlą, czyli tym, co i dziś stanowi podstawę bytu człowieka. I specjalizowali się zawodowo – mówił w Dwójce archeolog Artur Jedynak.
Audio
  • Krzemionki niczym kapsuła czasu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Wystawa Muzeum Archeologicznego Krzemionki
Wystawa Muzeum Archeologicznego "Krzemionki"Foto: Shutterstock/Dominika Zarzycka

skansen1200.jpg
"Kaszuba to człowiek surowy i twardy"

W "Kwadransie bez muzyki" wraz z pracownikami świętokrzyskiego Muzeum Archeologicznego "Krzemionki" odbyliśmy podziemną wyprawę w głąb czasu. W 1922 roku geolog profesor Jan Samsonowicz odkrył koło Ostrowca Świętokrzyskiego neolityczne kopalnie krzemienia. Było to niezwykłe znalezisko: na tym obszarze zlokalizowanych było ponad 4 tysiące kopalń - od bardzo prostych szybów jamowych po skomplikowane podziemne obiekty. Kompleks prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach znajdzie się prawdopodobnie w przyszłym roku na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

- Kopalnie krzemionkowe są doskonałym przykładem specjalizacji rzemieślniczej i przemysłowej. W czasach kamienia rozwijały się tutaj na ogromną skalę. Pole eksploatacyjne ma długość ponad czterech kilometrów. To największe miejsce wydobycia krzemienia na świecie, jakie się z tamtych czasów zachowało. Żadna ze znanych kopalń nie dorównuje Krzemionkom – stwierdził Artur Jedynak

Co można zobaczyć z pomostu widokowego w kopalni? Jakimi sposobami prehistoryczni górnicy wydobywali krzemień? Jakie były ich największe osiągnięcia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Artur Jedynak (archeolog) oraz Przemysław Bielecki i Grzegorz Kończyk (przewodnicy)

Data emisji: 17.07.2018

Godzina emisji: 22.45

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum etnograficzne umożliwi zwiedzanie niewidomym

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 10:18
Skansen w Olsztynku (warmińsko-mazurskie) otrzymał dotację z ministerstwa kultury na przygotowanie stałej wystawy przeznaczonej dla osób niewidomych i słabowidzących. Zwiedzający będą mogli za pomocą dotyku poznawać meble i sprzęty używane we wsiach byłych Prus Wschodnich.
rozwiń zwiń