"Sposób życia z epoki kamienia utrzymał się do dziś"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 08:00
- Ludzie mieszkali w jednym miejscu, budowali domy, zajmowali się rolnictwem i hodowlą, czyli tym, co i dziś stanowi podstawę bytu człowieka. I specjalizowali się zawodowo – mówił w Dwójce archeolog Artur Jedynak.
Audio
  • Krzemionki niczym kapsuła czasu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Wystawa Muzeum Archeologicznego Krzemionki
Wystawa Muzeum Archeologicznego "Krzemionki"Foto: Shutterstock/Dominika Zarzycka

skansen1200.jpg
"Kaszuba to człowiek surowy i twardy"

W "Kwadransie bez muzyki" wraz z pracownikami świętokrzyskiego Muzeum Archeologicznego "Krzemionki" odbyliśmy podziemną wyprawę w głąb czasu. W 1922 roku geolog profesor Jan Samsonowicz odkrył koło Ostrowca Świętokrzyskiego neolityczne kopalnie krzemienia. Było to niezwykłe znalezisko: na tym obszarze zlokalizowanych było ponad 4 tysiące kopalń - od bardzo prostych szybów jamowych po skomplikowane podziemne obiekty. Kompleks prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach znajdzie się prawdopodobnie w przyszłym roku na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

- Kopalnie krzemionkowe są doskonałym przykładem specjalizacji rzemieślniczej i przemysłowej. W czasach kamienia rozwijały się tutaj na ogromną skalę. Pole eksploatacyjne ma długość ponad czterech kilometrów. To największe miejsce wydobycia krzemienia na świecie, jakie się z tamtych czasów zachowało. Żadna ze znanych kopalń nie dorównuje Krzemionkom – stwierdził Artur Jedynak

Co można zobaczyć z pomostu widokowego w kopalni? Jakimi sposobami prehistoryczni górnicy wydobywali krzemień? Jakie były ich największe osiągnięcia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Artur Jedynak (archeolog) oraz Przemysław Bielecki i Grzegorz Kończyk (przewodnicy)

Data emisji: 17.07.2018

Godzina emisji: 22.45

mko/bch

Czytaj także

Muzeum etnograficzne umożliwi zwiedzanie niewidomym

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 10:18
Skansen w Olsztynku (warmińsko-mazurskie) otrzymał dotację z ministerstwa kultury na przygotowanie stałej wystawy przeznaczonej dla osób niewidomych i słabowidzących. Zwiedzający będą mogli za pomocą dotyku poznawać meble i sprzęty używane we wsiach byłych Prus Wschodnich.
rozwiń zwiń