X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

150 lat z Orchestre Pasdeloup

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 13:46
- W XIX wieku nie istniały orkiestry symfoniczne, które występowały przed publicznością. Jules Pasdeloup wpadł na pomysł, by z muzyką wyjść na ulicę, i zaczął organizować koncerty na paryskich bulwarach – mówiła w Dwójce Marianne Riviere, przewodnicząca Orchestre Pasdeloup.
Audio
  • Rozmowa z Marianne Rivière, przewodniczącą Orchestre Pasdeloup (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
zdj. ilustracynje
zdj. ilustracynjeFoto: shutterstock.com

Orchestre Pasdeloup (zwana także Orchestre des Concerts Pasdeloup ) jest najstarszą orkiestrą symfoniczną we Francji. Założona w 1861 roku przez Julesa Pasdeloupa wystąpiła z koncertem inauguracyjnym 27 października tego roku i od tej pory dawała niedzielne koncerty w rotundzie Cirque d'hiver w Paryżu. Na repertuar składały się przede wszystkim utwory Berlioza i Wagnera, a przedsięwzięcie okazało się tak dużym sukcesem, że koncerty zaczęły odgrywać wiodącą rolę w kształtowaniu muzycznego gustu nowej publiczności oraz powstawaniu kolejnych orkiestr symfonicznych we Francji.

Pod koniec wieku Orchestre Pasdeloup musiała zawiesić działalność, którą wznowiono w 1919 roku. W niedzielę, 2 grudnia 2018, w katedrze św. Ludwika u Inwalidów w Paryżu to właśnie Orchestre Pasdeloup wzięła udział w Koncercie Niepodległości upamiętniającym ważną polską rocznicę. Jakie plany na najbliższą przyszłość mają francuscy muzycy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Monika Zając

Goście: Marianne Rivière (przewodnicząca Orchestre Pasdeloup)

Data emisji: 6.12.2018

Godzina emisji: 15.00

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mody i kody". Muzyczne żarty Orkiestry św. Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 14:50
– Do materiału postanowiliśmy podejść w różnych stylach. To, co robimy na płycie, to taka trochę zabawa – mówił Bogdan Bracha o trzynastym albumie zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okrągły jubileusz The Cleveland Orchestra

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 15:43
Audycję "Duża Czarna" poświęciliśmy formacji, która świętuje stulecie istnienia.
rozwiń zwiń