Fort Mokotów. Wojskowo-radiowa przeszłość i drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 15:54
- Bardzo długo, praktycznie do lat 80., to był teren wojskowy. Nie można było tu wejść, był zamknięty szlaban i ochrona wojskowa. Potem przekształciło się to w firmę "Zarat", która produkowała anteny nadawczo-zakłóceniowe - mówił w Dwójce Bogdan Milewski, administrator Fortu Mokotów.
Audio
  • Historia Fortu Mokotów (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/AVN Photo Lab

serwis specjalny.PNG
Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej. Serwis specjalny

W audycji opowiadaliśmy o miejscu, które jest nieodłącznie związane nie tylko z II wojną światową, ale także z historią Polskiego Radia. W okresie międzywojennym w Forcie Mokotów mieściły się stacje nadawcze Polskiego Radia. Wciąż znajdują się tam pozostałości po najstarszej z nich - radiostacji im. Stefana Starzyńskiego.

- Pozostały tylko fundamenty, które trzymały mocowania wieży. Przy wejściu do fortu jest mapka z oznaczeniami budynków także bardzo prosto tu trafić. Cały ten teren jest otwarty, można tu wejść 24 godziny na dobę - tłumaczył Bogdan Milewski.

Więcej o historii Fortu, a także jego nowym, artystycznym życiu w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotował: Adrian Bąk

Goście: Bogdan Milewski (administrator Fortu Mokotów), prof. Zbigniew Wawer (historyk i producent filmowy, były dyrektor Muzeum Wojska Polskiego)

Data emisji: 2.09.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Czytaj także

Jan Ekier: nastrój koncertów w czasie Powstania był niezwykły

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 15:33
- Pierwszą rzeczą, jaką zabroniono, był Chopin. To oczywiście nie skasowało tej muzyki. Wprost przeciwnie, zeszliśmy do podziemia. Dawaliśmy mnóstwo koncertów, bardzo barwnych i równocześnie bardzo głębokich. Sam fakt, że ludzie, którzy grali i ludzie, którzy słuchali ryzykowali wielkimi konsekwencjami nadawał tym chwilom niezwykły nastrój - wspominał słynny pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artyści na powstańczych barykadach

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 09:50
Bohaterami audycji byli m.in. Mieczysław Fogg, Halina Grossówna, Mira Zimińska i Antonina Kawecka.
rozwiń zwiń