Wawel w wirtualnym świecie

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 15:30
Po raz pierwszy nowe technologie wkraczają do wawelskiego muzeum na tak wielką skalę. W ramach projektu "Wawel - dziedzictwo dla przyszłości" powstało Wawelskie Centrum Multimedialne. Ma ono służyć przybliżeniu i poszerzeniu wiedzy o najważniejszym obiekcie zabytkowym w Polsce.
Audio
  • Hubert Piątkowski i Jarosław Skrzypek o projekcie "Wawel - dziedzictwo dla przyszłości" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Wawelskie Centrum Multimedialne
Wawelskie Centrum MultimedialneFoto: mat. promocyjne

Przestrzeń centrum podzielono na pięć stref: informacji, promocji, wiedzy, integracji sensorycznej oraz strefę dla dzieci. Część stanowisk multimedialnych dostosowano do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku bądź słuchu. Projekt obejmuje także uruchomienie specjalnej aplikacji mobilnej "Wawel", będącą multimedialnym przewodnikiem po wzgórzu.

Realizatorzy projektu, Hubert Piątkowski i Jarosław Skrzypek, podkreślali, że została również stworzona bezpłatna aplikacja na telefon i tablet o nazwie "Wawel". Jest to forma nowoczesnego przewodnika. - Za pomocą aplikacji możemy spacerować po Wzgórzu Wawelskim, na którym zostało umieszczonych 50 urządzeń, które za pomocą bluetootha łączą się z naszym telefonem informując, gdzie się znajdujemy. To mini-przewodnik opowiadający o najważniejszych elementach architektonicznych Wzgórza Wawelskiego, o całym centrum multimedialnym, o Smoczej Jamie, ekspozycjach. Pomaga nawet zaplanować trasę, bo opisujemy, co warto zwiedzić i w jakich godzinach - opowiadali goście audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadziła: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 15.00

am

Czytaj także

Tajemnice miecza królów Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 16:47
W audycji "Kryzys wieku średniego" rozmawialiśmy o legendarnym Szczerbcu, czyli mieczu koronacyjnym polskich królów.
rozwiń zwiń