Małgorzata Ludwisiak: sztuka współczesna nie ma barw politycznych

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 17:10
- Założenie, że istnieje sztuka współczesna lewicowa i prawicowa w moim głębokim przekonaniu jest błędne. Ja bym odnosiła się do kryterium profesjonalizmu, a nie do kryterium poglądów politycznych. Ja ani żaden inny odpowiedzialny dyrektor nie pyta artystów, których zaprasza do współpracy o ich poglądy - mówiła w Dwójce była szefowa Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Audio
  • Małgorzata Ludwisiak o zmianie dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i powołaniu jej do zarządu międzynarodowego stowarzyszenia CIMAM (Wybieram Dwójkę)
Małgorzata Ludwisiak
Małgorzata LudwisiakFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Po pięciu latach, z końcem roku 2019, Małgorzata Ludwisiak przestała kierować warszawską instytucją. Minister kultury Piotr Gliński postanowił, że zastąpi ją Piotr Bernatowicz. Była dyrektor CSW Zamek Ujazdowski od teraz zasiadać będzie w zarządzie organizacji International Committee for Museums and Collections of Modern Art (CIMAM) zrzeszającej muzea sztuki nowoczesnej i współczesnej z całego świata.

- To jest szalenie ciekawe, nowe wyzwanie, którym zajmuję się właściwie już od dziś. To również ogromne wyróżnienie dla CSW Zamek Ujazdowski, dla pracy wykonanej w ostatnich latach przez zespół, przez kuratorów. W gruncie rzeczy to nasz program został dostrzeżony i doceniony - podkreślała Małgorzata Ludwisiak.

Czym się będzie zajmować się w stowarzyszeniu CIMAM? Jakie CSW zostawia swojemu następcy? Czy jej zdaniem zmiana dyrektora zagraża tej instytucji? O tym w nagraniu audycji?

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Małgorzata Ludwisiak (nowo wybrana członkini zarządu International Committee for Museums and Collections of Modern Art)

Data emisji: 2.01.2020

Godzina emisji: 16.30

pg/gs

Czytaj także

Prof. Andrzej Betlej: mamy muzeum, które stanowi ikonę

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 09:00
- Oddajemy tak naprawdę całkiem nowe muzeum, z nowoczesną infrastrukturą. Pokazujemy dzieła, które nigdy wcześniej nie zaistniały w Muzeum Książąt Czartoryskich - o długo wyczekiwanym otwarciu krakowskiej placówki opowiedział w Dwójce dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. 
rozwiń zwiń