Słońca mistrza Caspariniego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 12:30
W"Kwadransie bez muzyki" o Organach Słonecznych z kościoła św. Piotra i Pawła w Görlitz opowiadali kompozytor i organista Franz Danksagmüller, przedstawicielka parafii Ruth-Andrea Lammert i przewodnik miejski Pedro Snoeijer.
Audio
  • Organy Słoneczne z kościoła św. Piotra i Pawła w Görlitz (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Miinam

Sędziwy mistrz Casparini po latach spędzonych we Włoszech trafia do Wiednia. Jako nadworny organmistrz ma doglądać instrumentów w cesarskich posiadłościach.

Tymczasem w Görlitz pożar trawi kościół św. Piotra i Pawła. Rada miejska podejmuje decyzję o odbudowie. Saksończycy są ambitni, chcą, żeby nowe organy były wyjątkowe. Grupa mieszkańców Görlitz wyrusza do Wiednia. Chcą przekonać Eugenia Caspariniego, żeby podjął się największego w jego dotychczasowym życiu wyzwania…

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Jakub Kukla

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 15.00

am/jp

Zobacz więcej na temat: organy Jakub Kukla
Czytaj także

ORGANy PLUS+. Festiwal jak wehikuł czasu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 12:30
- Organy w kościele Św. Trójcy w Gdańsku zostały zrekonstruowane w możliwie najwierniejszy sposób. Na dodatek znajdują się w przestrzeni, która nie została zniszczona w czasie wojny, więc jest to oryginalna akustyka tego kościoła. Co więcej, jedyne w Polsce lectorium, czyli miejsce, w którym normalnie wykonywano w kościołach muzykę, znajduje się właśnie tam - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko, dyrektor imprezy.  
rozwiń zwiń