Jakob Böhme. Zgorzelecki szewc, który fascynował Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 16:00
- Wpływ Jakoba Böhme jest niezależny geograficznie i światopoglądowo. Interesują się nim zarówno w Stanach Zjednoczonych i w Anglii, czyli świecie zachodnim, ale też na przykład w Rosji i Japonii - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia Łukasz Chwałko, kulturoznawca i filmowiec, autor filmu popularnonaukowego "Jakob Böhme – życie i twórczość".
Audio
  • Śladem Jakuba z Czech (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Jakob Bohme
Jakob BohmeFoto: Shutterstock/Prachaya Roekdeethaweesab

Przez 10 lat Jakob Böhme mieszkał w kamieniczce nad prawym brzegiem Nysy (dziś pod numerem 12, przy ul. Daszyńskiego). To tam przeżył wielkie oświecenie duchowe, które zmieniło jego sposób myślenia i życia. Jak zaznaczył Łukasz Chwałko, wcześniej wpłynęło na niego również miejsce urodzenia, czyli Görlitz, które było punktem tranzytowym skupiającym wiele różnych kultur i idei.

- Ktokolwiek jechał, na przykład z Moskwy, Gdańska, Wrocławia na zachód Europy, musiał się zatrzymać właśnie w Görlitz. I w tym mieście był na pewno dostęp do literatury: dzieł Paracelsusa czy Keplera. Zatem Böhme musiał być pod wpływem różnych idei i mieć z nimi styczność - wyjaśnił kulturoznawca.

Dla niemieckich romantyków Jakob Böhme był postacią centralną. Za ich pośrednictwem poznali go także twórcy polscy. Inspirował Adama Mickiewicza, Andrzeja Towiańskiego, a być może też Juliusza Słowackiego. - Mickiewicz pisze wprost, że jest to dla niego jeden z ważniejszych filozofów i mędrców. Inspirowali się nim Słowacki czy Hoene-Wroński - podkreślił Łukasz Borowczak z Domu Jakuba Böhmego w Zgorzelcu. - Te nawiązania głównie dotyczą pewnego rodzaju poetyckiego ducha, którym inspirowali się romantycy w ogóle.

O życiu i twórczości zgorzeleckiego szewca opowiadał również Pedro Snooijer, przewodnik miejski.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Jakub Kukla

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 15.00

am/jp

Czytaj także

Baruch Spinoza. "Wszystko jest Bogiem"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 05:30
- Był myślicielem, który musiał wzbudzać kontrowersje - mówił o. Marek Nowak, gość audycji Elżbiety Kollat z cyklu "Widnokrąg".
rozwiń zwiń