Kantor zaprojektował dom dla swoich idei

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 15:00
- Tadeusz Kantor chciał, aby to był dom również dla jego obrazów, żeby w nim objawiały się jego idee - mówi Lech Stangred, prezes Fundacji Tadeusza Kantora.
Audio
  • Reportaż o domu zaprojektowanym przez malarza Tadeusza Kantora (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Dom w Hucisku zaprojektowany przez Kantora dla malarza i jego żony Marii Stangret
Dom w Hucisku zaprojektowany przez Kantora dla malarza i jego żony Marii Stangret Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Budynek jest niezwykły, zaprojektowany w bardzo niekonwencjonalny sposób. Niepraktyczny kominek w wąskim korytarzyku, w innym miejscu niestandardowo umiejscowione okna. - A tu mamy basztę. To są reminiscencje wieży w Nidzicy, do której często jeździł - opowiadał Lech Stangred, oprowadzając po zakamarkach kantorowskiej "przystani".

Zapraszamy do wysłuchania całego, bardzo sugestywnego reportażu radiowego, który pobudza wyobraźnię. A w nim? Bogactwo dźwięków: skrzypiącej podłogi, otwieranych drzwi czy stukotu obcasów. Niemal słychać unoszący się kurz, który osnuwa przedmioty należące do Tadeusza Kantora. Te mimowolne dźwięki stają się tłem niezwykłej opowieści opiekunów domu, którzy przybliżają historię jego budowy.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Monika Pilch

Data emisji: 30.06.2016

Godzina emisji: 15.00

pkur/jp

Czytaj także

Czy Tadeusz Kantor polubiłby Cricotekę?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:00
- Sięgnęliśmy po charakterystyczne cechy osobowości Kantora i, inspirując się jego twórczością, przełożyliśmy je na język architektury. Chodziło o zanegowanie stabilności otoczenia przez nieustanną kreatywność - mówił na otwarciu nowej siedziby Cricoteki jej współarchitekt Stanisław Deńko. Czy ten zamiar się powiódł?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czekając na trzecią "Melancholię"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 15:00
Ruda, rozchichotana, przystawiła główkę do kości końskiego łba i na żółtej żuchwie całus składała, krucza zaś, też rozchichotana, strzelała jej fotki komórką. Tyle miał im Kantor do powiedzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaj dom według projektu Kantora

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 14:39
Zapraszamy na wizytę w Hucisku - 70 km od Krakowa, niedaleko Wieliczki - gdzie znajduje się letnia rezydencja Tadeusza Kantora.
rozwiń zwiń