Z Nepalu nad Hańczę. Śladami Andrzeja Strumiłły

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2025 11:00
Kto z Państwa wybiera się tego lata na Suwalszczyznę, być może będzie mieć okazję do odwiedzin w Maćkowej Rudzie. Tam, nad brzegiem Czarnej Hańczy, swój dom i pracownię zbudował profesor Andrzej Strumiłło.
mmm
mmmFoto: Aleksandra Tykarska / Polskie Radio

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>


Zmarły przed pięcioma laty malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf i poeta był człowiekiem otwartym na kulturę Zachodu i Wschodu, bo wiele w życiu podróżował po Europie i USA. Jeździł do Nepalu, Indii, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Mongolii, Chin, był na Syberii i na Kaukazie. Dziś o pamięć o swoim ojcu - artyście dba Anna Strumiłło, która prowadzi także Galerię Andrzeja Strumiłły w Maćkowej Rudzie. 


Maćkowa Ruda 10.1987. Artysta Andrzej Strumiłło w swojej posiadłości nad jeziorem Wigry Maćkowa Ruda 10.1987. Artysta Andrzej Strumiłło w swojej posiadłości nad jeziorem Wigry

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowanie: Małgorzata Nieciecka-Mac

Data emisji: 7.07.2025

Godz. emisji: 11.00

Czytaj także

Justyna Rekść-Raubo: "Maćkowa Ruda to kosmos Andrzeja Strumiłły"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 11:25
- Profesor wielokrotnie wspominał, że jest gotowy odejść, ale dziś trudno jest znaleźć w sobie zgodę na to. Był to człowiek wyjątkowo wszechstronny, człowiek renesansu. To określenie, które absolutnie do niego pasuje -  tak zmarłego dziś w wieku 92 lat prof. Andrzeja Strumiłłę w "Poranku Dwójki" wspominała Justyna Rekść-Raubo, dyrektor artystyczna Letniej Filharmonii AUKSO.
rozwiń zwiń